اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 17 جوزا , 1397

ادارۀ استخبارات امریکا اقداماتش را برای نابودی سران طالبان بیش تر می سازد

رسانه‌ها گزارش می‌دهند که ایالات متحدۀ امریکا تصمیم دارد در نابودی فرمان‌دهان گروه طالبان اقداماتش را افزایش دهد.
به گزارش روزنامۀ نیویارک تایمز، سی‌آی‌ای یا ادارۀ استخبارات مرکزی امریکا بر بنیاد استراتیژی جدید آن کشور، طالبان را تضعیف خواهد کرد تا به گفت‌گوهای صلح رو بیاورند.
بر بنیاد این گزارش، قرار است سی‌آی‌ای واحد کوچکی را به افغانستان بفرستد تا هم‌گام با قطعات خاص افغانستان، سران طالبان را نابود کنند.
پیش از این نیز بر بنیاد استراتیژی جدید دونالد ترامپ، امریکا به واردساختن فشار بالای گروه طالبان از طریق اقدامات نظامی تاکید کرده‌است.
در زمانی که دونالد ترامپ استراتیژی جدیدش را اعلام کرد، مقام‌های آن کشور گفتند دیگر در افغانستان ملت‌سازی نخواهند کرد، مذاکرات صلح مسئله‌یی بین افغانستان و طالبان است و برعکس روی طالبان فشار وارد خواهند نمود.
هرچند بعدا در نشست چهارجانبۀ اخیر که میان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین برگزار شد، واشنگتن یکی از طرف‌های این نشست بود.
با این حال، اخیرا گروه طالبان یک‌بار دیگر حمله‌های‌شان را به گونۀ بی‌پیشینه‌یی در بخش‌های مختلف افغانستان افزایش داده‌اند.
این در حالی‌ست که دونالد ترامپ صلاحیت نیروهایش در افغانستان را افزایش داده و بر اساس گزارش‌ها، حتا بم‌باران نیروهای امریکایی علیه هراس‌افگنان در یکی دو ماه اخیر در افغانستان، نسبت به هفت‌سال گذشته بی‌پیشینه بوده‌است.

مشاهده در منبع اصلی