اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 5 جوزا , 1397

رئیس جمهوری افغانستان برای همدردی با قربانیان به پکتیا رفت

چهار روز پس از حمله مرگبار گروه طالبان به مقر فرماندهی پلیس ولایت پکتیا، محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به این ولایت سفر کرد.
چهارشنبه گذشته (۲۶ میزان/مهر) هشت مهاجم انتحاری وابسته به گروه طالبان به مرکز فرماندهی پلیس پکتیا حمله کردند و توریالی عبدیانی فرمانده و ۲۱ افسر و مامور پلیس و ۲۰ غیرنظامی را در این ولایت کشتند.شاه‌حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته که آقای غنی با یک هیئت بلندپایه دولتی برای اظهار همدردی با مردم و بزرگان ولایت پکتیا به این ولایت سفر کرده است.
آقای مرتضوی به بی‌بی‌سی گفت که رئیس جمهوری در این سفر ضمن بررسی محل رویداد، دستور بازسازی ساختمان مقر پلیس را هم صادر خواهد کرد.حمله به مرکز پلیس پکتیا فرصت تبلیغاتی گسترده‌ای را به گروه طالبان داد و مقام‌های دولتی کوشیدند که به منظور کاهش اثرات تبلیغات این گروه و بالا بردن روحیه نیروهای امنیتی، یک رشته اقدامات نمادین انجام دهند.عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در پایان روز حمله به ولایت جنوب شرقی پکتیا رفت.روز پس از حمله هم جسد فرمانده پلیس پکتیا در کابل با حضور رئیس‌جمهوری و سایر مقام‌های ارشد دولتی تشییع شد و آقای غنی شخصا تابوت او را به دوش کشید. چند ساعت پیش از این حمله، شماری از اعضای گروه طالبان به یک مرکز دولتی در ولایت غزنی، در مرکز افغانستان نیز حمله کردند که در آن دست‌کم ۲۵ پلیس و ۵ غیرنظامی کشته شدند.دو روز بعد از آن ۱۰ مهاجم انتحاری وابسته به این گروه به یک پایگاه ارتش در قندهار حمله کردند که براساس اعلام وزارت دفاع، از ۶۰ سرباز مستقر در آن، ۴۳ نفر کشته، ۹ نفر زخمی، ۶ نفر ناپدید شدند و تنها ۲ نفر جان به سلامت بردند. روز جمعه نیز حمله انتحاری در مسجد امام زمان در منطقه دشت برچی کابل جان ۵۶ نفر را گرفت و دست‌کم ۵۵ نفر دیگر در این حمله زخمی شدند. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله را به عهده گرفته است.همچنین روز شنبه (۲۹ میزان/مهر) یک بمبگذار انتحاری با حمله به مینی بوس حامل دانشجویان دانشگاه نظامی مارشال فهیم در غرب کابل، دستکم ۱۵ نفر را کشت.این حملات به به اهداف نظامی و امنیتی، مقام‌های دولتی را به صورت گسترده‌ای تحت فشار قرار داد تا بر حمایت خود از این نیروهای ارتش و پلیس تاکید و با آنها از نزدیک اظهار همدردی کنند.

مشاهده در منبع اصلی