اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 8 جوزا , 1397

حدود نیمی از سربازانی که برای آموزش به امریکا رفته و فرار کردند از افغانستان هستند

سیگار یا ادارۀ بازرس ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان می‌گوید نیمی از سربازانی که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ برای آموزش به امریکا رفته بودند و فرار کردند، از افغانستان بوده‌اند.
به گفتۀ دفتر بازرس ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در این جریان ۲۵۳ هزار نفر از سراسر جهان برای آموزش در امریکا رفته‌اند که ۲۵۳۷ نفرشان از افغانستان بوده‌اند.
در این جریان، از ۳۲۰ سربازی که فرار کرده‌اند، ۱۵۲ نفرشان از افغانستان بوده‌اند که ۴۷ درصد تمام فرارکرده‌گان را تشکیل می‌دهد.
از این میان، ۲۷ تن از سربازان پس از فرار دوباه بازداشت گردیده و به افغانستان اخراج شده‌اند اما ۸۳ نفر موفق شده‌اند از امریکا بیرون شوند.
سیگار تاثیر این فرارها را بر روحیۀ نیروهای امنیتی افغانستان منفی عنوان می‌کند و در همین حال، وزارت خارجۀ امریکا این فرارها را غیر قابل قبول خوانده‌است.
به گفتۀ سیگار، با توجه به افزایش فعالیت‌های گروه طالبان در افغانستان و تلفات نیروهای افغان، درخواست پناهنده‌گی سربازانی که برای فراگیری آموزش به خارج می‌روند نیز بیش‌تر شده‌است.
از این میان یکی از سربازانی که فرار کرده و دوباره بازداشت گردیده، گفته‌است که طالبان پس از رفتنش برای آموزش به امریکا، به خانه‌اش رفته و خانه‌واده‌اش را تهدید نموده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی