اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 6 جوزا , 1397

ربانی اولین بنیانگذار نهضت در کشور است

همایش بزرگ مردمی به مناسبت بزرگداشت از ششمین سالگرد شهادت رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح مردم افغانستان، برهان الدین ربانی در فیض آباد مرکز ولایت بدخشان برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، بسم الله محمدی وزیر دفاع پیشین و عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان در این مراسم می گوید: استاد شهید تمام عمر انسانی شریف خود را در راه دعوت، در راه مبارزه، در راه خدمت به اسلام و وطن گذراند. برای ایشان جنات برین آرزو می کنیم.

وی افزود: امروز ششمین سالیاد استاد بزرگوار است. شخصیتی که دور اندیش بود و تمام عمر خو را در راه خدا و دفاع از وطن وقف کرد. خون خود را در همین راه به خاطر نجات وطن داد.

محمدی می گوید: صحبت کردن در مورد چنین شخصیتی که در نیم قرن تاریخش را رقم زد و تاثیرگزارترین شخصیت در تاریخ پنجاه سال اخیر افغانستان بوده است و این کار ساده ای نمی باشد. هر زاویه و هر گوشه شخصیت استاد را که مرور کنیم روزها و ماه ها کافی است که درمورد آن صحبت کنیم. من هم افتخار آن را داشتیم که از سال 58 به این طرف در کنار این استاد بزرگ خدمت کنم.

محمدی وزیر دفاع پیشین، در خصوص بنیاد گزاری استاد از حزب جمعیت می گوید: استاد شهید اولین کسی بود که نهضت اسلامی را در یک فضایی که داشت در آن دولت، الحاد و بی خدایی شروع شود در افغانستان و فضا را زهر آلود کرده بود. در چنین شرایطی اساس نهضت اسلامی را به عنوان اولین رهبر جمعیت اسلامی افغانستان را تعیین کرد.

وی افزود: جمعیت اسلامی افغانستان از بدو پیدایش تا به امروز یک حزب فراگیر، یک حزب ملی، یک حزب اسلامی و یک حزبی که توانست تاثیرگزاری کند، در طول دو دوره جهاد و مقاومت تا اکنون هم قرار دارد. استاد ربانی به عنوان رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، حزب مطبوع خود را به پنجه آهنین مانند سایر احزاب دیگری که وجود دارد آن را اداره نمی کند. آن ها فرصت می دادند برای فرماندهان خود که از خود ابتکارات داشته باشند و حزب را به بهترین سمت هدایت کنند و در این راه موفق هم بود.به همین دلیل است که می بینیم که جمعیت اسلامی افغانستان در طول دوران جهان و مقاومت همگی در گوشه گوشه افغانستان نقش داشتند و جمعیت اسلامی افغانستان با داشتن فرماندهان بسیار قهرمان و محبوبی که اکثریت شان در اینجا هستند و برخی از آنها هم شهید شدند نقش پر رنگ و مثمر ثمری امروز در افغانستان دارند.

محمدی بیان داشت: شهید ربانی میخ محکمی در عرصه شهادت و رشادت و فداکاری برای مجاهدین کوبید و راه و یاد و خاطره وی تا هنوز ادامه دارد و همچنان ادامه خواهد داشت. حزب وی محبوب مردم عام افغانستان بوده و همچنان هم می باشد و این مایه افتخار و مباهات اعضای حزب که از هر قومی است و همه مردم افغانستان و بخصوص مردم مجاهد افغانستان می باشد.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی