اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 7 جوزا , 1397

برشنا بیش از ۵۰درصد برق مورد نیاز کابل را تأمین می‌کند

زهرا جویا
در حال‌حاضر پرچوی، قطع‌ووصل برق در شهر کابل بیش از هر زمان دیگری شهروندان را با مشکل مواجه کرده و روند کاری را در هر اداره و نهادی مختل کرده است. بسیاری از مناطق کابل، به‌دلیل این اتفاق، روزانه برای ساعت‌های متوالی برق ندارند.
وحیدالله توحیدی، سخن‌گوی این اداره می‌گوید که برای شهر کابل ۴۵۰ میگاوات برق نیاز است اما در حال‌حاضر ۲۶۰ میگاوات برق برای ۵۵۰هزار خانواده توزیع می‌شود. این در حالی است که شمار نفوس پایتخت بر پایه‌ی حدس و گمان‌ها به ۵ میلیون نفر می‌رسد. بخش زیادی از آن‌ها در نواحی شهر کابل زندگی می‌کنند.
مسئولان در شرکت برشنا می‌گویند که پرچوی برق کابل در حال‌حاضر به‌دلیل کمبود انرژی است که مهلت برق واردات تاجیکستان به افغانستان به پایان رسیده و این مشکل تا یک یا چند هفته‌ی دیگر حل خواهد شد.
کشور تاجیکستان سالانه به مدت ۸ ماه در فصل بهار و تابستان به افغانستان برق می‌دهد و در چهار ماه زمستان برق این کشور قطع می‌شود.
وحیدالله توحیدی، سخن‌گوی شرکت برشنا در گفت‌وگو با روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که این نهاد ۳۰۰ میگاوات برق تازه از کشور ازبکستان خریداری کرده و به کشور وارد می‌کند تا مشکل سکتگی در برق حل شود.
او افزود که قرارداد خریداری برق تاجیکستان به افغانستان از اول اکتوبر ماه میلادی ختم شده و دوباره در اول ماه جنوری واردات برق از آن کشور آغاز می‌شود.
هیاتی از کشورهای افغانستان و ازبکستان روی خریداری ۳۰۰ میگاوات برق از ازبکستان کار می‌کند تا مشکل تقسیم‌بندی برق در شهر کابل تا ختم ۲۰۱۸ حل شود.
قرار است ۳۰۰ میگاوات برق از ازبکستان به افغانستان آورده شود که به‌گفته‌ی مسئولان شرکت برشنا ۴۰ میگاوات برق آن به شهر مزارشریف و ۲۵ میگاوات آن به ولایت‌های پروان و بغلان توزیع ‌می‌شود.
توحیدی افزود که از ۳۰۰ میگاوات برق ازبکستان ۲۵۰ میگاوات برق آن به شهر کابل اختصاص داده خواهد شد.
شرکت برشنا از استفاده‌ی بی‌رویه‌ی شهروندان از برق در شهر کابل نیز شاکی است و می‌گوید مردم اگر با این نهاد همکاری نکرده و در مصرف برق توجه نکنند، برق‌رسانی بدون وقفه کار دشواری خواهد بود.
نپرداختن بل‌های صرفیه‌ی برق از سوی شماری از وزارت‌خانه‌ها و مقام‌های حکومتی یکی دیگر از مشکلات فراراه شرکت برشنا است.
توحیدی گفت که هم‌اکنون شماری از وزارت‌خانه‌ها، ادارات دولتی و مقام‌های حکومتی وکلای پارلمان از این اداره ۱۰میلیارد افغانی از بابت صرفیه‌ی برق قرضدار هستند.
به‌گفته‌ی وی اگر این مقدار پول در اختیار شرکت برشنا می‌بود اکنون یک بخش بزرگ از مشکل برق در کشور حل می‌شد.
توحدی افزود: «در حال‌حاضر، ده میلیارد افغانی اگر داشته باشیم ما می‌توانیم برق بیشتری خریداری کنیم، ما می‌توانیم یکی از ولایات را به انرژی و شبکه‌ی جدید برق وصل کنیم و برق حرارتی تولید کنیم، ما می‌توانیم شبکه را توسعه بدهیم.»
این اداره یک کمیسیون مشترک با وزارت‌خانه‌ها و دادستانی ایجاد کرده و به ریاست‌جمهوری پیشنهاد کرده است که موضوع مقروضیت شرکت برشنا را با مقام‌ها و ادارات دولتی حل کند.
وی افزود، کسانی که قرض شرکت برشنا را پرداخت نکنند براساس فیصله‌ی این کمیسیون تا سه ماه دیگر ممنوع‌الخروج اعلام می‌شوند و کسانی که در اداره‌های دولتی کارمند هستند وظایف‌شان به‌تعلیق درآورده خواهد شد.
شرکت برشنا برای فصل زمستان در نظر دارد که ۱۰۰ میگاوات برق تازه از کشور تاجیکستان خریداری کرده و در کنار آن از برق حرارتی نیز کار بگیرد.
توحیدی می‌گوید که این نهاد برای حل مشکل برق در کابل برنامه‌ی تولید برق آفتابی را روی دست دارد که قرار است در فصل زمستان از ساعت ۶ شام تا ۱۰ شب از برق حرارتی استفاده شود.
خواستیم از شرکت برشنا در مورد این‌که در کدام بخش‌های شهر کابل تاکنون مردم به برق ۲۴ساعته دسترسی ندارند و این اداره برای افزون بر ۴.۵ میلیون باشنده‌ی پایتخت چه برنامه‌یی برای برق‌رسانی دارد، اما به‌رغم تماس‌های مکرری که با این نهاد برق‌رسانی داشتیم، پاسخی دریافت نکردیم.

مشاهده در منبع اصلی