اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 5 سرطان , 1397

انتقاد شدید اردوغان از سیاستهای امریکا ‏در سوریه

آریانانیوز: رییس جمهور ‏ترکیه از سیاستهای امریکا ‏در سوریه و تسلیح شبه ‏نظامیان کَندَک های مدافع ‏‏خلق (یپگ) انتقاد کرد. ‏
اردوغان روز گذشته در ‏سخنانی از همکاری میان ‏امریکا و شبه نظامیان کَندَک های مدافع ‏خلق(یپگ) و ‏حزب اتحاد دموکراتیک ‏‏)‏PYD‏)، حزبی سیاسی ‏کردستان ‏سوریه که ‏کنترول مناطق ‏کردنشین ‏شمال این کشور را در ‏اختیار دارد و ترکیه آنها را ‏تروریستی می داند انتقاد کرد ‏و گفت‏: امریکا در حالی از ‏این گروه ها حمایت میکند که ‏تسلیح آنها تهدیدی بالقوه ‏برای امنیت و ثبات ترکیه ‏است.
رییس جمهور ترکیه تاکید کرد‏: ما هر ‏روز با حملات و پلان های جدیدی ‏مواجه استیم. هدف این حملات، ‏دور کردن ما از تحولاتی است ‏که اکنون در منطقه خاورمیانه ‏در حال انجام است. اما این ‏اقدامات و استفاده ابزاری از ‏گروه های ترویستی مانند ‏سازمان تروریستی فتح الله گولن ‏و حزب کارگران کردستان(پ ‏ک ‏ک) باعث نشده است که ما از ‏تحولات منطقه دور بمانیم.
وی افزود: به همین علت است که اتحادیه ‏اروپا با وجود توافقات و ‏تعهدات که به ما داده است اجازه رفت و آمد آزاد به ‏باشنده گان ترکیه را نمی دهد، کمک های مالی به ترکیه ‏را در ازای توقف جریان ورود ‏مهاجران به اروپا به انجام نمی رساند، برخلاف تعهدات ‏خود همه قوانین و مقررات و ‏همچنین سنت های دپلوماتیک ‏خود را زیر پا می گذارد.
اردوغان در ادامه با انتقاد ‏از سیاست های امریکا در ‏سوریه افزود من از آنها می‏ پرسم که هدف آنها از تحویل ‏بیش از 3300 لاری سلاح، ‏تجهیزات و ادوات نظامی به ‏شبه نظامیان کَندَک های مدافع ‏‏خلق(یپگ)، در جنوب سرحدات ما ‏چیست؟ شما مخالف این استید ‏که ما با پول خودمان سلاح ‏بخریم چه دلیلی وجود دارد که ‏شما این همه سلاح، تجهیزات و ‏ادوات نظامی مجانی در اختیار ‏شبه نظامیان کَندَک های مدافع ‏‏خلق(یپگ) و حزب اتحاد ‏دموکراتیک قرار می ‏دهید؟
وی درباره سوریه نیز ‏گفت‏:‏ استقرار عساکر ترکیه ‏در منطقه ادلب در شمال غربی ‏سوریه، بر اساس توافقنامه ‏آستانه صورت گرفته است. بر ‏اساس این توافقنامه باید ‏مناطقی عاری از تنش در سوریه ‏شکل گیرد.

مشاهده در منبع اصلی