اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 26 عقرب , 1397

برگزاری ششمین کنفرانس گفتگوهای امنیتی درهرات

شهرهرات 21 میزان باختر
ششمین کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات امروز باحضوربیش از یکصدتن ازشخصیت های ملی وسیاسی درارگ هرات برگزارشد.
این کنفرانس  باموضوع آینده دولت های ملی امروزبکارآغازنمود وبرای دوروز ادامه خواهدداشت.
محمدآصف رحیمی والی هرات درسخنرانی افتتاحیه کنفرانس، تدویر  ششمین دور از گفتگوهای امنیتی هرات با موضوع  "آینده دولت های ملی" رااستقبال نمود.
والی هرات گفت:' دور جدید گفتگوهای امنیتی هرات مباحث علمی وتخصصی را بمنظور پیدا کردن فهمی بهتر از آینده دولت های ملی به نقد وبررسی میگیرد.
  این گفتگوها و مباحث  به خاطر حل بحران درکشورهایی چون افغانستان که درگیر منازعه هستند،  بسیارکارساز واثرگذارخواهد بود.
به گفته والی هرات ؛ برگزاری این کنفرانس وهمزمان شدن آن با نشست شانگهای که درآن نیز پیرامون وضعیت افغانستان به خصوص گفتگوهای صلح  بحث خواهد شدنیک ومبارک است.
رحیمی افزود:"انتخاب شهرهرات با پیشینه درخشان تاریخی، امکانات بالقوه اقتصادی ، منابع سرشارطبیعی ، نیروی بشری متخصص و کادرهای جوان  به عنوان محل اصلی برگزاری این نشست،  نشان ازتثبیت جایگاه ویژه این حوزه تمدنی ومستعد به فعالیت های فرهنگی واجتماعی در بین جامعه اکادمیک وشخصیت های ملی دارد."
این مقام بلندرتبه دولتی تاکید دارد که هرات پایتخت فرهنگی افغانستان ، مرکز اقتصادی و قطب صنعت کشور میباشد واز امنیت مناسب ورونق اقتصادی خوب برخورد داراست.
او از سرمایه گذاری بیشتراز یکصد میلیون دالر امریکایی دربخش های زیربنایی وصنعتی هرات دریکسال گذشته خبرداد وافزود: هرات نمونه ای ازاستعداد پیشرفت وانکشاف در افغانستان است اگرازمداخلات حلقات بیگانه  در امور داخلی کشور، بویژه آنانیکه منافع خود را درنا امنی وبی ثباتی افغانستان می بینند ، جلوگیری شود ، هریک از ولایات کشور به شمول هلمند وکندز ،فاریاب وبادغیس ، کنرونورستان جاذبه های سیاحتی وگردشگری وتوانایی تبدیل شدن به فرصت های بالقوه اقتصادی را دارند.
داکترسپنتا مشاور امنیت ملی رییس جمهور پیشین نیز پیرامون وضعیت سیاسی وآینده دولت های ملی صحبت نمود.
کای آیده نماینده پیشین سازمان ملل درافغانستان اصلاحات گسترده در دولت وحدت ملی راامیدوارکننده خواند.
درین کمفرانس دو روزه برخی شخصیت های ملی نیزپیرامون وضعیت سیاسی وامنیتی منطقه وجهان سخنرانی خواهند کرد.
ویس احمد برمک سرپرست وزارت امورداخله به هدف بررسی وضعیت امنیتی و برگزاری ششمین کنفرانس گفتگوهای امنیتی وارد ولایت هرات شد.
جنرال محمد ایوب انصاری قومندان امنیه از آمادگی های نیروهای پولیس برای تامین امنیت و سرکوب دشمنان به سرپرست وزارت امورداخله اطمینان داد.
جنرال محمدجمعه عدیل قومندان زون ساحوی انصار وضعیت امنیتی ولایات حوزه غرب را تشریح نمود و برای بهبود و استحکام امنیت موجوده پیشنهادهای مشخصی را به سرپرست وزارت داخله ارائه نمود.
دراین حال  سمونوال غلام نبی فرخی سرپرست مدیریت ترافیک نیز پیرامون مشکلات ترافیکی و موجودیت موترهای اشترنگ راسته توضیحات داد و قرار شد تا این موضوع از طریق وزارت امورداخله با رئیس جمهور کشور برای پیدا کردن یک راه حل اساسی شریک ساخته شود.
سرپرست وزارت امورداخله در نشست با قومندان زون ساحوی  انصار، قومندان امنیه هرات، قومندان لوای نمبر 3 امن و نظم عامه، مدیران بخش های مختلفه پولیس هرات، افسران، ساتنمنان و سربازان پولیس مستقر در ولایت هرات از نقش نیروهای امنیتی در راستای مبارزه با جرایم، دستگیری مجرمین، از بین بردن عناصر مخرب و ایجاد یک فضای امن قدردانی نمود.
برمک با اشاره به دستاوردها و فعالیت های اخیر پولیس هرات گفت:" بلند رفتن ظرفیت کاری، ایجاد هماهنگی خوب و مستحکم میان نیروهای امنیتی و جلب رضایت و همکاری مردم سبب شده است تا ولایت هرات به یک ولایت امن مبدل شود که برگزاری ششمین نشست امنیتی در این ولایت سندی بر این ادعا است.
سرپرست وزارت امورداخله از پلان های درازمدت آن وزارت برای هرچه بیشتر مسلکی و مردمی سازی پولیس خبر داده افزود: این وزارت در نظر دارد تا با راه اندازی برنامه های همه گیر و مشارکت دهی مردم راه های بهتر همکاری و پشتیبانی مردم را جستجو نماید.
وی همچنین به مسئولان قومندانی های پولیس هدایت داد تا مشکلات سر راه پولیس را از نگاه تجهیزات، امکانات، اعاشه، استحکامات و وسایط بررسی همه جانبه نموده با تفاهم با وزارت امورداخله بر رفع آن اقدام نمایند.
برمک از ایجاد یک برنامه پیشرفته که به اساس آن امتیازات و ترفیعات منسوبان پولیس سنجش میشود نیزیادآورشد.ختم/ابوی

مشاهده در منبع اصلی