اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 27 جوزا , 1397

طالبان: اگر دعوت رسمی هم شود در نشست صلح عمان شرکت نمی کنیم

گروه طالبان که بارها درخواست حکومت را برای نشست در میز مذاکرات صلح رد کرده‌اند، این‌بار گفته‌اند که اگر از آنان برای گفت‌گوهای چهارجانبۀ صلح در عمان دعوت هم صورت گیرد، آن را نخواهند پذیرفت.
به گزارش رویترز، دو تن از فرمان‌دهان ارشد گروه طالبان گفته‌اند که در صورت درخواست رسمی هم آنان در نشست صلح عمان اشتراک نخواهند کرد.
آنان گفته‌اند که شورای رهبری‌شان یک‌روز پیش نشستی را برگزار کرده و در این نشست فیصله کرده‌اند که در صورت دعوت رسمی هم در نشست عمان شرکت ننمایند.
روز گذشته شکیب مستغنی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه نیز به رسانه‌ها گفت که در این نشست از گروه طالبان هیچ‌گونه دعوتی برای اشتراک در نشست نشده‌است.
این نشست قرار است دوشنبۀ هفتۀ آینده با حضور هیئت‌های کشورهای افغانستان، پاکستان، امریکا و چین در پایتخت کشور عمان برگزار گردد.
در حالی که حکومت پاکستان، به ویژه در سه سال حکومت وحدت ملی بارها به آزمایش گرفته شده اما قناعت افغانستان حاصل نشده، اکنون افغانستان یک فرصت دیگر برای پاکستان داده‌است.
پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و کشورهای آسیای جنوبی که بر بنباد آن بالای پاکستان فشار زیادی وارد گردیده، امیدواری‌ها به اقدام صادقانۀ پاکستان علیه تروریزم دوباره بالا گرفته‌است.
در دوسال اخیر چندین نشست چهارجانبۀ مشابه میان این کشورها برگزار گردید اما هربار پاکستان از بار تعهداتش در این نشست‌ها، شانه خالی کرد.
با این حال، رییس جمهور غنی و جیمز متیس وزیر دفاع امریکا در جریان سفر چندی پیش آقای متیس و دبیر کل ناتو به کابل، تاکید کردند که برای پاکستان یک فرصت جدید داده شده و باید از آن استفاده کند.

مشاهده در منبع اصلی