اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 22 جوزا , 1397

غنی: در مقابل جنگ تحمیلی چاره‌ی جز مقابله نداریم

روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: رییس‌جمهور غنی می‌گوید که هدف حکومت افغانستان صلح است و در مقابل جنگ تحمیلی چاره‌ی جز مقابله ندارد.
براساس خبرنامه‌یی که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری منتشر شده، محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور شام روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۸میزان) با رییس، هیات رهبری و رییس های کمیته های ولایتی شورای عالی صلح در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار کرده است.
در این دیدار آقای غنی اعلام کرده است که اگر صلح به قیمت جان وی تمام شود حاضر است که خودش را قربانی صلح کند.
آقای غنی افزود:« این را باید همه بدانند که با جنگ، پیروز شده نمی توانید. ما جنگ نمی خواستیم و همواره نیت ما صلح بوده است، اما جنگ اگر بالای ما تحمیل می‌شود، چاره‌ی جز مقابله نداریم.»
آقای غنی از اعضای مجلس  نمایندگان و  مجلس سنا در پارلمان نیز خواسته است که صدای شان را برای تامین صلح بیشتر از گذشته بلند کنند.
غنی بیان داشت که وظیفه‌ی شورای عالی صلح این است که فضا را برای تامین صلح فراهم کنند و بدون ایجاد فضای اعتماد، صلح تامین نمی شود.
رییس‌جمهور با اشاره به چالش ها در برابر صلح،گفت که انحصار مشروع قوه از طرف نیروهای امنیتی افغانستان یکی از شرایط عمده برای تامین صلح است.
وی گفت که شورای عالی صلح باید نظر همه کسانی را که در رابطه به صلح دچار تردید هستند را جمع آوری کند تا قناعت آنان فراهم شود.
آقای غنی خطاب به حلقات سیاسی، گروه های مخالف مسلح گفته است که صلح با پاکستان را از صلح بین الافغانی تفکیک کنند.
در خبرنامه آمده است که محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح نیز در این دیدار گفته است که شورای عالی صلح آماده است تا با همه‌ی حلقات سیاسی در کشور نشست های مشورتی را برگزار کنند.
او یاد آور شد که در حال حاضر شرایط بهتری در زمینه‌ی برقراری صلح در کشور بیشتر از هر زمان دیگری فراهم شده است.
خلیلی بیان داشت که براساس اطلاعات این نهاد برای گروه های مخالف مسلح افغانستان به ویژه گروه طالبان نیز زمینه‌ی صلح مساعد شده است.
 

مشاهده در منبع اصلی