اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 عقرب , 1397

از روز جهانی صحت روانی تجلیل به عمل آمد

کابل، 20 میزان باختر
وزارت صحت عامه از روز جهانی صحت روانی تحت شعار" صحت روانی در محل کار" در ولایت هرات تجلیل نمود.
به گزارش آژانس باختر، مشکلات در محیط کاری مانند فضای ناکافی، تهویه نا مناسب، فشارساعات کاری، دریافت مزد کم، مشکلات مواصلاتی کارمندان، عدم موجودیت حمایت های روانی در محل کار از جمله عوامل دیگری از بیماری های روانی بوده که  سبب خرابی وضعیت صحت روانی کارمندان و بالاخره بیماری های روانی میگردد و به همین دلیل وزارت صحت عامه تصیمم گرفته است تا تجلیل ازین روز را در محلات کار برگزار نماید.
از انجائیکه عوامل این نا بهنجاری ها در ادارات کاری و بخش های دیگر وجود دارد، بنا وزارت صحت عامه در نظر دارد تا سفارشات مشخصی را جهت وقایه اختلالات روانی وارتقای صحت روانی در محلات کار از طریق مداخلات موثر راه اندازی نماید. یکی از اقدامات بسیار مهم بخش صحت تاسیس کمیسیون صحت روانی که متشکل از نمایندگان بخش های دیگر میباشند است، که روی عوامل نا بهنجاری های محیط کاری کار نموده  و راه های حل انرا جستجو نمایند تا محیط کاری مصوون و حمایتی داشته باشیم.
از سوی دیگر افسرده گی و اضطرابات از جمله اختلالات معمول در جهان می باشد، که در سراسر جهان  سه صد ملیون تن از افسرده گی رنج میبرد و تنها افسرده گی و اضطرابات حدوداً سالانه یک تریلیون مصرف پولی را به دوش مردم و دولت ها میگذارد. بدون شک شمار قابل ملاحظه واقعات افسرده گی واضطرابات در نزد بعضی افراد  که به کار مصروف اند دیده میشود و در جریان کارهای روزانه آنها مشکل خلق مینماید، که  در نتیجه شرایط کاری نامناسب به مشکلات روانی و بیمارهای جسمی و سوء استفاده مواده نشه آور می انجامد.
همچنان کار همانطوری که شیوه درمانی برای کمک به افراد دارای مشکلات روانی میباشد، محیط کاری و شرایط کار در ادارات خود منشه فشارهای روانی و تشدید کننده مشکلات روانی گفته شده است. بهبود شرایط کار که سبب بهبود صحت روانی-اجتماعی میگردد، در بهبود صحت جسمی نیز نقش دارد. زیرا بیشتر امراض جسمی مانند فشار خون، مرض شکر، سرطانها و امراض قلبی ارتباط مستقیم به فشارهای روانی به شمول فشارهای محل کار دارد. فشار های روانی و مشکلات روانی محل کار ظرفیت کاری و نیروی ابتکار کارمندان را پایین می آورد. توجه در صحت روانی محل کار از جمله نیاز های مبرم محسوب میگردد. 
باید یا آور شد که قبل از سال 2004 تمام خدمات صحت روانی از طریق یک شفاخانه کوچک دارای 60 بستر برای تمام نفوس کشور که در کابل قرار داشت عرضه میگردید، اما امروز وزارت صحت عامه توانسته است که صحت روانی را در تمام سیستم صحی مدغم نماید.  در تمام مراکز صحی عمومی داکتران ، نرساها، قابله ها و کارمندان صحی جامعه همه در صحت روانی اموزش دیده اند و یک کتگوری جدید بنام مشاورین روانی-اجتماعی در پهلوی انها ایجاد و برای کسانیکه مشکلات روانی-اجتماعی دارند خدمات غیر دوایی را عرضه مینمایند.احمدی 

مشاهده در منبع اصلی