اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 18 عقرب , 1397

آغاز توزیع ۱۰ هزار متریک‌تن تخم اصلاح‌شده‌ی بذری به کشاورزان

روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری توزیع ۱۰ هزار متریک‌تن گندم اصلاح‌شده‌ی بذری را همزمان در ۳۴ ولایت آغاز کرد. قرار است این مقدارم گندم برای ۲۰۰ هزار دهقان نیازمند در سراسر کشور توزیع شود.
در خبرنامه‌یی که دیروز (سه شنبه؛ ۱۸ میزان) از سوی این وزارت منتشر شده آمده است که از این مقدار گندم ۴۰۰ هزار جریب زمین تحت پوشش قرار می‌گیرد و هزینه‌ی تهیه‌ی آن به ۶ میلیون دالر می‌رسد که از طرف وزارت زراعت فراهم شده است. هر بوجی گندم آماده‌شده در بدل ۷۲۶ افغانی به کشاورزان توزیع می‌شود.
نصیر احمد درانی سرپرست و نامزدوزیر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری هنگام آغاز توزیع تخم اصلاح‌شده‌ی بذری گفت: «انتظار می‌رود میزان تولید گندم در سال آینده در ساحاتی که تخم اصلاح‌شده‌ی بذری کاشته می‌شود بین ۲۵ تا ۳۰درصد افزایش یابد.»
خبرنامه می‌افزاید که بر اساس برنامه‌ی امسال وزارت زراعت، تخم اصلاح‌شده‌ی بذری در ۳۷۱ ولسوالی – ۳۴ ولایت کشور توزیع می‌شود. هر ولایت نظر به ساحه‌ی زمینداری و سهمیه‌بندی تعداد کشاورزان، از این مقدار گندم مستفید می‌شوند. گندمی که امسال توزیع می‌شود با ۶۰ % سهم بلاعوض (سب‌سایدی) دولت و ۴۰% سهم دهقان آماده شده است.
همچنین در خبرنامه آمده است که سهم توزیع گندم در ولایت کابل ۲۰۰ متریک‌تن است که برای ۴۰۰۰ دهقان در ۱۴ ولسوالی این ولایت توزیع خواهد شد. دهقانانی که امسال تخم اصلاح‌شده بذری به‌دست می‌آورند تا ۵ سال آینده نیاز نیست که به آن‌ها گندم اصلاح‌شده توزیع شود. آن‌ها می‌توانند هر سال مقداری از حاصلات همین گندم را برای بذر نگهداری کنند.
مسئولان این وزارت می‌گویند که وزارت زراعت توانسته است امسال ۳۰ نوع گندم را نظر به نیازمندی زون‌های زراعتی کشور آماده کند. هم‌چنان امسال برای اولین‌بار وزارت زراعت توانست تخم‌های اصلاح‌شده‌ی بذری گندم را به‌موقع مناسب آن آماده کند.

مشاهده در منبع اصلی