اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 3 جوزا , 1397

پافشاری مجلس نماینده گان به معرفی نامزدوزیران برای گرفتن رای اعتماد پارلمان

مجلس نماینده‌گان تاکید می‌کند که حکومت باید نامزدوزیران جدید را به خاطر گرفتن رای اعتماد نماینده‌گان بفرستد.
عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان روز دوشنبه(۱۷ میزان) در نشست عمومی این مجلس گفت هفتۀ گذشته هفته‌یی بود که باید نامزدان کابینه را رییس جمهور مکمل به معرفی می‌گرفت.
آقای ابراهیمی گفت دیروز هم ما با وزیر دولت تماس گرفتیم که این گپ در کجا رسید اما او وقت گرفته و گفت که با رییس جمهور می‌بینم و سپس اطلاع می‌دهم.
رییس مجلس نماینده‌گان افزود تا هنوز در این زمینه احوال نرسیده و هرچه عاجل باید نامزدان جدید معرفی گردند.
این در حالی‌ست که بخش بزرگی از نهادهای دولتی، به ویژه وزارت‌خانه‌ها در حال حاضر توسط سرپرستان مدیریت می‌شوند.
چندین ماه پیش مجلس نماینده‌گان شماری از وزیران را به خاطر عدم مصرف بودجه‌شان با دادن رای منفی، سلب صلاحیت کرد و یازده وزارت‌خانه توسط سرپرست مدیریت می‌شد.
در همین حال، رییس مجلس نماینده‌گان این را هم گفت که در مورد کمیسیون مستقل انتخابات نگرانی مردم افغانستان وجود دارد و باید این کمیسیون بدنام به خاطر اعادۀ اعتماد ازدست‌رفتۀ مردم نسبت به انتخابات، انتخابات عادلانه و شفاف برگزار کند.
رییس مجلس از این که کمشنران انتخاباتی دعوت مجلس را به خاطر پاسخ‌گویی به سوالات نماینده‌گان نپذیرفته‌اند نیز انتقاد کرده گفت که ما کمشنران را دعوت کردیم که متاسفانه حضور به هم نرسانیدند و خودش یک‌بار دیگر نشان می‌دهد انتخابات ما پر از چالش می‌باشد و ضربه به پیکر دموکراسی در افغانستان خواهد بود.
او گفت که رییس جمهور و ریس اجرایی اقدامات عملی خود را به خاطر برگزاری انتخابات شفاف، طی یک برنامۀ دقیق روی‌دست گیرند.
این در حالی‌ست که ساعتی پیش از آن رییس اجرایی در نشست شورای وزیران گفت مسؤولیت ما و کمیسیون انتخابات است که اعتماد ایجاد کنیم، چون این پروسه اساس و آیندۀ کشور را تشکیل می‌دهد.
اخیرا یک‌بار دیگر پرسش‌هایی در مورد چگونه‌گی کارکرد کمیسیون مستقل انتخابات به میان آمده و حتا گزارش‌هایی به نشر رسید مبنی بر این‌که از همین‌حالا اختلافاتی میان کمشنران آن وجود دارد.
در هفتۀ جاری شورای تفاهم جریان‌های سیاسی نیز تاکید کرد که کمشنران کمیسیون‌های انتخاباتی باید برکنار شوند و دولت اعضای تازۀ کمیسیون مستقل انتخابات را در مشوره با طرف‌های سیاسی بگمارد.

مشاهده در منبع اصلی