اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 13 جوزا , 1397

کرزی: آمریکا با دشنام به ایران نمی‌تواند مشکلات منطقه را حل کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، آمریکا را به حمایت از داعش متهم کرده و گفته واشنگتن با دشنام دادن به ایران نمی‌تواند مشکلات منطقه را حل کند.
او همچنین خواهان برگزاری لویه جرگه سنتی/عنعنوی برای تحلیل و بررسی استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان شده است. پس از گذشت بیشتر از دو ماه از اعلام استراتژی جدید واشنگتن درباره افغانستان، آقای کرزی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که از طریق این لویه جرگه به همسایه‌های افغانستان اطمینان داده شود که از خاک این کشور در جهت منافع آمریکا و دیگران استفاده نخواهد شد.
او مدعی شد که کشورهای منطقه و همچنین خودش، حالا به این نتیجه رسیده‌اند که آمریکا “بانی افراطی گری در منطقه است و از افراطیت مثل داعش برای تضعیف منطقه استفاده می‌کند”.حامد کرزی که ۱۳ سال رهبری افغانستان را به عهده داشت و در نیمه‌ اول دوره زمامداری طرفدار سیاست‌های آمریکا بود، حالا به منتقد شدید این کشور تبدیل شده و از آمریکا می‌خواهد تا به خشونت پایان دهد و به ریشه مشکلات بپردازد که به گفته او در خارج از مرزهای افغانستان است.رئیس جمهوری پیشین افغانستان تاکید کرد که آمریکا می‌تواند از راه‌های سیاسی، اقتصادی و ایجاد تفاهم منطقه‌ای که در آن روسیه، چین و ایران نقش داشته باشند، مسأله افغانستان را حل و فصل کند. هرچند در استراتژی جدید آمریکا بر افزایش فشار بر پاکستان و رویکرد منطقه‌ای در راستای مبارزه با تروریسم تاکید شده، اما آقای کرزی می‌گوید که آمریکا با آوردن یک کشور یعنی هند که رقیب پاکستان حساب می‌شود و دشنام دادن کشور دیگری (ایران) نمی‌تواند در منطقه ثبات بیاورد. اشاره او به خواست واشنگتن مبنی بر افزایش نقش هند در مسأله افغانستان است. آقای کرزی اضافه کرد: “آیا ممکن است که آمریکا با دشنام‌ دادن مداوم به ایران، در افغانستان ثبات ایجاد کند و یا این رویکرد بیشتر فرصت را مساعد می‌سازد تا افغانستان مرکز تصادم قدرت‌های بزرگ شود، که ما آن را نمی‌خواهیم.”دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالیکه استراتژی جدید آمریکا را اعلام می‌کرد، گفت نظامیان این کشور از افغانستان خارج نخواهند شد. آقای ترامپ دلیل این تصمیم را جلوگیری قدرت گرفتن گروه‌های پیکارجو عنوان کرد. او گفت بیرون رفتن آمریکا از افغانستان، این کشور را به شرایط قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بر می گرداند و خلاء به وجود آمده ‌را “تروریست‌”ها پر خواهند کرد.ناتو اخیرا اعلام کرد که گروه دولت اسلامی موسوم به “داعش” در شرق افغانستان در نتیجه فشار نیروهای ضد تروریستم آمریکایی “نابود” شده و آنها سعی دارند که با توسل به فعالیت‌های “تروریستی” از جمله هدف قرار دادن غیرنظامیان در مساجد حضور خود را به نمایش بگذارند.دونالد ترامپ در ۲۱ اوت راهبرد تازه خود در افغانستان را اعلام کرد و گفت ادامه مبارزه با تروریسم، کمک به دولت افغانستان و عدم تعیین جدول زمانی برای این مبارزه را در دستور کار دولت آمریکا قرار می‌دهد. این استراتژی همچنین بر اعمال فشار بر پاکستان برای از بین بردن “پناهگاه‌های امن تروریستی” در خاک خود و مبارزه با تروریسم و تشویق هند برای کمک به تامین امنیت در منطقه و همکاری با دولت افغانستان تاکید می‌کند.استراتژی جدید ترامپ با استقبال دولت افغانستان و شمار زیادی از سیاستمداران افغان روبه‌رو شد. چین و پاکستان، همسایه‌های افغانستان اما از این استراتژی ابراز نارضایتی کرده‌اند. پاکستان گفته این کشور خود قربانی تروریسم است و چین نیز گفته که پاکستان خط مقدم جبهه مبارزه با تروریسم است. گروه طالبان هم در اعلامیه‌ای گفته که راهبرد جدید دونالد ترامپ به معنای ادامه جنگ است و این گروه هم در برابر این استراتژی به جنگ ادامه خواهد داد.براساس این استراتژی تازه، نیروهای امریکایی بدون روشن شدن زمان مشخص در افغانستان می‌مانند. در حال حاضر ۱۱۰۰ نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که بیشتر آنها مشغول آموزش نظامیان افغان و فعالیت‌های مستشاری هستند. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا اخیرا اعلام کرد که آمریکا سه هزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام می‌کند.

مشاهده در منبع اصلی