اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 15 عقرب , 1397

مرکز تداوی امراض گرده در کابل گشایش یافت

کابل 15 میزان باختر
دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور، یک باب مرکز تداوی امراض گرده را امروز در شفاخانه جمهوریت افتتاح کرد.
به گزارش آژانس باختر ، این مرکز در سه بخش و با نصب 40 پایه ماشین همودیالیز با تمام تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز آن ایجاد گردیده است. در  این مرکز عملیات های فستولای وریدی شریانی، عملیات های تطبیق کتیتر های دبل لومن، مریضان عدم کفایه حاد گرده، مریضان عدم کفایه مزمن گرده و مریضان برخی از تصمم ها به شکل اساسی تداوی میگردد.
دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه ، هنگام گشایش این مرکز صحبت کرد و گفت:" در حال حاضر حدود پنج هزار مریض هیمودیالیز در کشور وجود دارد، که هر کدام ازین مریضان هفته سه بار نیاز به هیمودیالیز دارند و بیشتر این مریضان در گذشته با مصرف نمودن هزینه هنگفت جهت تداوی در خارج از کشور سفر میکردند، اما امروز خوشبتختانه با ایجاد چنین مراکز زمینه تداوی آنها به گونه رایگان در داخل کشور فراهم گردیده است."
دوکتور فیروز میگوید که، تداوی امراض گرده از جمله امراضی است که نیاز به هزینه هنگفت دارد و وزارت صحت عامه تلاش دارد تا تعداد مراکز تداوی امراض مذکور را در کشور افزایش دهد، که قرار است در آینده نزدیک مراکز تداوی امراض گرده در ولایات کندهار، هرات و بلخ به بهره برداری سپرده شود. همچنان در سال آینده در نظر داریم تا در ولایت های پکتیا، کندز، پروان و بامیان بخش مذکور را ایجاد نماییم.
نخستین مرکز تداوی امراض گرده در ولایت ننگرهار نزدیک به چهار ماه قبل تکمیل  شد، که با افتتاح این مرکز بیشترین مشکلات مردم این ولایت در بخش مربوطه مرفوع گردیده است.
هیمودیالیز فرایندی است که  خون را از بدن افرادی دچاری نارسایی گرده خارج میسازد و پس از تصفیه شدن در دستگاه دیالیز به بدن باز گردانده میشود. مومنه

مشاهده در منبع اصلی