اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 28 عقرب , 1397

سیگار:امریکا در آموزش نیروهای امنیتی افغان با مشکل مواجه است

کابل باختر  اول میزان
سیگار یا سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی  افغانستان  درتازه ترین گزارش خود نوشته که امریکا برای آموزش نهاد های امنیتی افغانستان با مشکل  روبه روست واگربه این موضوع توجه نشود ممکن میلیارد ها دالر کمک امریکا به هدر خواهد رفت.
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : دراین گزارش سیگار خواهان ایجاد برخی تغییرات  دربرنامه  آموزشی  نهاد های امنیتی افغانستان شده و گفته است اگر تغییرات دراین بخش از امریکا  وشرکای غربی آن درنهاد های امنیتی افغان وارد نشود میلیارد ها دالر کمک امریکا در این راستا به هدر خواهد رفت .
این گفته در حالی بیان میشود که وزارت دفاع ملی کشور تاکید دارد تلاش ها برای ایجاد تغییرا ت  دربرنامه های آموزشی نیروهای امنیتی اففانستان  ادامه دارد و برای رفع برخی کاستی ها در بخش آمورش نیروهای امنیتی توجه میشود.
پس از اعلام ختم ماموریت نیرو های ائتلاف به رهبری امریکا درپایان سال 2014 میلادی درافغانستان ، امریکا و متحدینش ماموریت جدید شان را با نام آموزشی ، مشوره دهی و تجهیز نهاد های امنیتی افغانستان ،دراین کشور  آغاز کردند که متاسفانه  تا نیمه های سال 2016 از این تعهدات امریکا ومتحدینش به نهاد های امنیتی افغان توجه  چندانی صورت نگرفت.
مگربعد از سال 2016 زمانیکه بازهم فعالیت های هراس افگنانه  در جهان شدت گرفت امریکا و متحدینش بار دیگر مساله تجهیز نیرو های افغانستان را در اولویت شان قرار دادند کارشناسان امور نظامی در افغانستان و امریکا به این باوراند که نیروهای امنیتی  و دفاعی کشور توانایی دفاع از کشور را دارند مگر تاکید براین است که این نیروها به شکل معیاری و لازمی وبه اساس یک برنامه هدفمند  مطابق به شرایط و اوضاع جاری کشور  ومنطقه  تجهیز شوند  .
مقامات وزات دفاع ملی در واکنشی به گزارش سیگار گفته اند نیروهای امنیتی افغانستان آموزش های خوبی را فرا گرفته وازهمین بابت به کامیابی های نیز دست یافته اند.
به گفته آنان  برای  مشخص ساختن مشکلات در این بخش یک کمیسیون مشترک  با ایالات متحده  امریکا کار راآغاز کرده است تا به تغییراتی  که دربخش آموزش نیروهای  افغان ضرورت باشد آن را وارد کند و دربرنامه  چهار ساله وزارت دفاع ملی به گونه جدی روی ان کار میشود ختم روشان

مشاهده در منبع اصلی