اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 26 عقرب , 1397

گردشگری داخلی ٬ عاملی برای همگرایی تحمل و درک

کابل  باختر   ۵   میزان
افغانستان با داشتن جاذبه های قوی گردشگری یک مکان و یک جغرافیای مناسب برای رشد صنعت توریزم است مگر آنکه برای ان برنامه  وراهبردی وجود داشت باشد .
گزارشگر اژانس باختر مینگارد : چهار میزان روز جهانی توریزم است این روز برای افغانستان یک تمدن بار را تجربه کرده اثار ارزشمند تاریخی و طعبیت گوارا و  مناسب داشته  اهمیت به سزای دارد
از طرف دیگر رشد صنعت گردشگری چه در بد  داخلی و چه در بد خارجی باعث تبادل تجارب رشد فرهنگی ٬ توسعه اقتصاد عمیق شدن بافت های اجتماعی ٬ انتقال تکنالوژی ومعلومات …میگردد واین زمانی امکان پذیر بوده میتواند که ما با یک راهکار و بایک پالیسی همه جانبه که دران  همه مسایل حل شده باشد به صنعت توریزم نگاه کنیم
در حال حاضر صعنت توریزم در افغانستان با پاره از مشکلات مواجه است که دلیل اولی ان نا امنی پنداشته میشود  در حالیکه این صعنت مشکلات دیگری هم  دارد که نباید در سایه ناامنی نا دیده گرفته شود
چنانچه سرور دانش، معاون دوم ریاست‌ جمهوری در گرامی‌ داشت از روز جهانی توریزم گفت که به ناامنی‌های فعلی در برخی از مناطق کشور نباید به عنوان یک سد نفوذ ناپذیر و مانع همه‌ جانبه برای توسعه توریزم در کشور نگاه شود.
به گفته دانش افزودضروری است  که برنامه‌های مربوط به توریزم را مورد بازنگری همه‌جانبه قرار داد ما نباید در همه چیز، ناامنی و نبود امکانات را مانع پیش‌ رفت خود بشماریم. باید با ابتکار و تحرک بیشتر با این چالش‌ها مبارزه کرد و با دلایل قناعت‌ بخش، رهبری حکومت را وادار ساخت که در این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتر مادی و معنوی کند.
معاون رییس‌جمهور در این محفل با اشاره به جاذبه‌های زیاد گردش‌ گری در افغانستان تأکید کرد که به منظور مبادله فرهنگی و زدودن تبلیغات منفی در باره افغانستان، باید نگاه ویژه به صنعت توریزم افگنده و با سیاست‌ گذاری مناسب فرهنگی و آماده‌ کردن امکانات لازم، زمینه‌ی سفر گردش‌گران بیشتری به کشور فراهم شود.
آقای دانش هم‌چنان کمبود امکانات لازم برای توریست‌ها، اطلاع‌رسانی ضعیف، توجه نکردن لازم به حفظ و مراقبت آثار تاریخی را از جمله موانع و چالش‌های این بخش عنوان و تأکید کرد که برای رفع این چالش‌ها باید در سطح ملی پالیسی‌های مناسب تهیه و برای تطبیق آن، پلان‌های مناسب تنظیم و عملی گردد.
معاون رییس جمهور علاوه بر نقش صنعت توریزم در افزایش عواید ملی کشور گفت که صنعت توریزم از دید فرهنگی نیز برای دنیا از افغانستان یک چهره‌ی انسانی و فرهنگی و با پیشینه‌ی تمدنی و تاریخی قابل افتخار معرفی می‌کند.
معاون رییس‌جمهور با بیان نقش سکتور خصوصی در رشد صنعت توریزم گفت که سکتور خصوصی در این رابطه می‌تواند بهتر از دولت، با سرمایه‌گذاری مناسب، تسهیلات لازم را برای توریست‌ها فراهم کند و در عین حال منافع خود را هم تأمین کند.
از طرف تقویت گردشگری در بد داخلی ان ٬باعث نزدیکی و همگرایی اجتماعی شده درک  تحمل و همدلی را به میان میاورد در حالیکه امروز جامعه و احتماع ما به گونه یی از نا ملایمت های های رنج میبرد که از حساسیت های قومی و سمتی به میان امده است مگر سیاخت و گردشگری میتواند ان را به باور  واعتماد مبدل سازد ختم عبدالخالق   ٬ ذهاب

مشاهده در منبع اصلی