اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 11 جوزا , 1397

از قیام عاشورای حسینی در کابل تجلیل شد

کابل باختر 9 میزان
از دهم محرم الحرام یا روز عاشورای حسینی امروز يكشنبه، با حضور هزاران تن از عاشقان امام حسین (ع) در مسجد جامع الزهرا در کابل تجلیل به عمل آمد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، در این مراسم حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه ، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه ، انوار الحق احدى رييس جبهه نوين، عارف خان نورزى نايب پيشين ولسى جرگه، وکلای شورای ملی، علما، بزرگان، اساتید و جمع کثیری از شهروندان کشور اعم از شیعه و سنی و برادران و خواهران و پیر و جوان اشتراک ورزیدند.
سخنرانان این محفل پیرامون نهضت و قیام امام حسین به ایراد سخن پرداخته و قیام سالار شهیدان را بزرگترین الگو برای جهان و جهانیان و برای آزادی و آزادگی بشریت عنوان نمودند.
محمد محقق معاون ریاست اجرائیه ضمن اتحاف دعا به روح شهدای کربلا و شهدای افغانستان، اخصا شهدای یک سال اخیر کشور، پیرامون تاریخ اسلام و پایداری های حضرت محمد(ص) اشاره نموده و خاطر نشان نمود که هیچ پیامبری به اندازه حضرت محمد اذیت نشده است و خداوند هم پیامبرش را به صبر و استقامت دعوت می کرد و می فرمود: « فَاستَقِم كَما أُمِرتَ وَمَن تابَ مَعَكَ – یعنی استقامت کن، پای مردی و ایستاد شو». پیامبر با همه مشکلات مبارزه کرد و حتی به مدینه منوره هجرت نمود، ولی هرگز از تبلیغ دین اسلام و دعودت مردم به سوی وحدت و یکتا پرستی دست نکشید.
معاون ریاست اجراییه افزود، دین اسلام را دین اعتدال و میانه روی عنوان کرده و تاکید کردند که ما مسلمانها باید معتدل ترین مردم دنیا باشیم. ما باید دموکراسی و مردم سالاری را پیشه خود قرار دهیم. تحولات کشوری باید بر اساس آرای مردم باشد. انتخابات به اساس رای و اراده مردم.
محقق در ادامه افزودند ما مسلمانها باید از آموزه های آن درس ها بیاموزیم و سرنوشت مردم و کشور را بر اساس آن رقم بزنیم. استاد محقق ضمن استناد به آیه قران کریم افزود: "خداوند متعال در قران کریم فرموده است «وَ تِلکَ الاَیّامُ نُداوِلُها بَینَ النّاس – ایام به معنی روز است و گاهی به دولت تعبیر می شود. یعنی ما دوره ها را دست به دست می کنیم». این سنت الهی است و این دوره ها را باید به اساس رای و اراده مردم انتخاب کنیم".
محقق با استناد به آیه فوق تاکید نمود: "اگر دوره ها بر اساس رای و خواست مردم و شفافیت باشد، لازم است که همین اکنون برای شفافیت کارها شروع شود. شفافیت از تعیین کمیسیون شروع می شود، شفافیت از دارالانشاء شروع می شود، شفافیت از کمیسیون شکایات شروع می شود، شفافیت از ثبت نام و راجستر شدن و تعیین سایت ها تعیین می شود. حکومت کاری نکند که همه چیز را خودش جور بکند و در آخر احزاب مردم را بگوید شفافیت را نگاه کنید".
معاون ریاست اجراییه در مورد پلانهای شوم دشمنان اسلام اشاره کرده و خاطر نشان نمودند که ظهور گروه های تروریستی چون داعش که به نام اسلام مسلمانها را می کشند، برای بدنام ساختن اسلام است.
محقق در ادامه سخنانش یاد آوری نمود که در ابتدای ظهور گروه تروریستی داعش، فهمیده بودیم که اینها دشمن تمامی مردم افغانستان است، ولی تمرکز بیشتر شان روی هزاره ها است. آن زمان کسی تصور نمی کردند که که کسی با نام اسلام بیاید و مسلمانها را در مسجد قتل عام کنند. ما در همان ابتدا این موضوع را درک کرده بودیم و طرح جامع امنیتی مراکز دینی را به شورای امنیت حکومت وحدت ملی ارایه کردیم و پس از گذشت یک سال، این طرح عملی شد که جای خرسندی است و مردم توانستند در فضای کامل امن و مطمئن مراسم دینی شان را اجرا نمایند.
حملات دشمن که تلفات زیادی را بر جا گذاشته نشانه قدرت آنها نیست. اگر مردم ما در کنار نیروهای امنیتی شان اندکی آمادگی بگیرند، دشمن هیچ غلطی نمی توانند. شما دیدید که دشمنان مردم افغانستان به حدی ذلیل شده اند که در میان رمه گوسفندان داخل شده و انتحار می کنند.
در این محفل پیام ستر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری به خوانش گرفته شده و محترم انوارالحق احدی نیز پیرامون نهضت عاشورا و برخی تحولات کشو به ایراد سخن پرداخت.
محفل با ذکر موعظه و روضه خوانی و دعائیه آیت الله صالحی مدرس به پایان رسید.# ذبیح علم

مشاهده در منبع اصلی