اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 5 جوزا , 1397

ایران ۶۰۰۰ شیعۀ افغان را برای جنگ سوریه استخدام کرده است

تحلیلگران و مقامات مبارزه با دهشت افگنی میگویند که ایران، هزاران مسلمان شیعه از افغانستان و پاکستان را با وعده های دادن خانه، معاش ماهوار ششصد دالر، و کاریابی پس از برگشت، اغوا کرده و آنها را برای جنگ کردن در کنار نیرو های بشارالاسد، به سوریه میفرستد.
به گفتۀ امیر توماج، یک تحلیلگر مسایل ایران در بنیاد تحقیقی دفاع از دموکراسی مستقر در ایالات متحده در امریکا، حدود شش هزار افغان در لوای فاطمیون، و صد ها پاکستانی در لوای زینبیون برای رژیم اسد میجنگند.
یک مقام استخبارات پاکستان به اسوشیتد پرس گفته که در آن کشور، استخدام کنندگان برای جنگ در سوریه را عمدتاً ملا های شیعه مذهبی تشکیل میدهند که با ایران رابطه داشته و در قـُم و مشهد درس خوانده اند.
نادرعلی، یک تحلیلگر دیگر در واشنگتن با ابراز نگرانی می گویند که استخدام شدگان افغان و پاکستانی در جنگ سوریه، ممکن در آینده به گونۀ نیرو های نیابتی برای توسعۀ نفوذ ایران در منطقه باشند.
آقای توماج به این باور است که عملکرد ایران مبنی بر استخدام شیعه مذهبان و اعزام آنان به سوریه که هدف آن جنگ بر ضد تندروان سنی داعش است، عواقب ناگوار را در قبال خواهد داشت—به خصوص تشدید اختلافات فرقه گرایی در منطقه.
اقدام انتقام جویانۀ تندروان سنی
در بیش از یک سال گذشته، پس از آنکه گزارش ها در مورد سهمگیری شهروندان شیعۀ افغان در جنگ سوریه نشر شد، تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش به صورت منظم و پلان شده، پیروان شیعه مذهب را در نقاط مختلف افغانستان به شمول مساجد، مورد حملات مرگبار قرار داده اند.
در آخرین مورد از این گونه خشونت ها، حمله بر مسجدحسینیۀ امام زمان واقع در خیرخانۀ کابل، حد اقل ۲۸ نمازگذار کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر، زخمی گردید.
به نظر می رسد که عملکرد ایران در این راستا، از دید شماری از پیروان شیعه مذهب در افغانستان، اقدام موجه نیست.
محمد نعیم، مالک یک رستوران در کابل که خود نیز پیرو شیعه است از حکومت ایران یک مطالبۀ ساده و واضح دارد و آن اینکه "لطفاً مردم فقیر شیعۀ أفغان را به جنگ سوریه اعزام نکنید، زیرا داعش به صورت مستقیم پیروان شیعه را هدف قرار می دهد."

مشاهده در منبع اصلی