اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 5 جوزا , 1397

بهره برداری از نخستین و بزرگترین نیروگاه برق بادی- خورشیدی افغانستان در هرات

هرات  26 سنبله باختر
نخستین و بزرگترین نیروگاه برق بادی- خورشیدی در ولایت هرات امروز با حضور انجینیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب و شاهزاده مصطفی ظاهر رئیس عمومی محیط زیست کشور به بهره برداری رسید.
پروژه مذکور در 40 جریب زمین اجراء شده و ده ها نوع تجهیزات هم اکنون نصب شده است.
انجنیرعلی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب به آژانس باخترگفت که این پروژه به هزینه بیش از سه ملیون  و چهارصدو نود وهشت هزاردالر به کمک کشور جاپان ساخته شده است.
پروژه برق بادی وخورشیدی توانایی تولید دو میگاوات را دارا می باشد که از انرژی تولید شده علاوه بر باشندگان هرات سکتورخصوصی بخش خصوصی نیز بهره مند می شوند.
از این پروژه بیش از پانزده هزار خانواده بهره خواهند برد.
وزیر انرژی و آب این پروژه را بزرگترین پروژه ترکیبی بادی و خورشیدی دانست اظهار کرد: شرایط اقلیمی در ولایت هرات موفقیت بیشتر را برای این پروژه رقم خواهد زد.
عثمانی همچنان از آغاز تلاش ها بخاطر اجرای پروژه های بیشتر انرژی تجدید پذیر در برخی از ولایات یادکردو افزود: وزارت انرژی و آب تلاش دارد تا دراجرای پروژه های مشابه در ولایات مختلف سیصد میگاوات برق را تولید کند.
وزیر انرژی و اب همچنان از تعهد بخاطر آغاز پروژه ایجاد نیروگاه برق پنج میگاوات خورشیدی در ولسوالی شیندند اطمینان داد.
این برج تولید برق از نیروی باد و خورشید که برای نخستین بار در کشور نصب شده است، از پروژه تولید 2 میگاوات برق از منابع پاک است.
این پروژه که مجموعا 2 میگاوات برق تولید میکند شامل بخش تولید برق از نور خورشید و تولید برق از باد است که از این میان 1700 کیلووات یا 1.7 میگاوات آن از نور خورشید به کمک 5320 تخته سولر تولید می شود و 300 کیلووات یا 0.3 میگاوات باقی مانده توسط سه برج تولید برق از نیروی باد تولید می شود.
این پروژه در ساحه 40 جریب زمین در شهرک صنعتی ولایت هرات نصب شده است.
وزیر انرژی و آب کشور این پروژه را نمونه‌ خوبی از ایجاد پارک تولید انرژی از منابع پاک عنوان کرد که می تواند در آینده برای گسترش تولید برق از منابع تجدید پذیر از تجربیات این پروژه استفاده موثر صورت گیرد.
عثمانی خاطر نشان ساخت که ایجاد نیروگاه های بادی و خورشیدی در کوتاه مدت می تواند جایگزین مناسب برق وارداتی باشد.
وزیر انرژی از تلاشهای ان وزارت در راستای خودکفایی انرژی  برق یاد کرد.
به گفته متخصصان وزارت انرژی و آب  از این نوع پروژه در میان کشورهای همسایه که از نیروی باد و نور خورشید به صورت همزمان تولید برق شود و از یک سب استیشن برق وارد شبکه برق شهری گردد تا کنون ساخته نشده و این نخستین نیروگاه از این دست در منطقه می باشد.
در مراسم افتتاح این پروژه  علاوه بر انجینیر غالب شاهزاده مصطفی ظاهر رئیس عمومی محیط زیست کشور و جمعی از مسولان دولتی نمایندگان مردم در شورای ولایتی شرکت داشتند.
انجینیر غالب رئیس عمومی شرکت برشنا نیز اظهار کرد که برق تولیدی این نیروگاه به شبکه شهری وصل گردیده است. ابوی

مشاهده در منبع اصلی