اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 17 جوزا , 1397

افتتاح کار عملی پروژه شهر جدید کابل

کار عملی پروژه شهر جدید کابل با حضور محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور، سفیر جاپان در کابل و برخی مقامات بلند‌پایه دولتی در مراسمی که روز شنبه (25 سنبله) در ارگ برگزار شد، افتتاح گردید.
ابتدا الهام عمرهوتکی رییس عمومی اداره مستقل انکشاف زون پایتخت در مورد شکل‌گیری طرح و تطبیق ماستر‌پلان شهر جدید کابل، به جلسه معلومات داده و گفت: کار بالای شهر جدید کابل در سال های ۱۳۸۴ و۱۳۸۵  آغاز شده‌ بود و نیاز به زمان زیاد داشت.
رییس عمومی اداره مستقل انکشاف زون پایتخت اظهارداشت که شهر جدید کابل دارای ۷۴۰ کیلومتر مربع مساحت است که در برگیرنده ساحات ده‌سبز و قسمت‌های از شکردره، قره‌ باغ، کوهدامن، کلکان و باریک آب می‌باشد و در سه فاز تکمیل خواهد شد.
وی افزود که شهر جدید کابل در سه‌ مرحله احداث و اعمار خواهد شد که در مرحله کوتاه‌مدت، ۱۰ هزار واحد مسکونی طی ۵ سال، در میان‌مدت ۸۰ هزار واحد مسکونی در ۱۵ سال و در درازمدت ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طی ۳۰ سال اعمار خواهد شد.
نصرت دای‌فولادی مسوول”شرکت اوکسین آریانا توسعه دهنده سکتور خصوصی” تعهد‌ سپرد که کار این پروژه را با دقت تمام با معیارها و استندردهای لازم انجام خواهد‌ داد.
 نصرت دای‌فولادی افزود که ما حاضر هستیم به‌منظور توسعه کشور خود و ایجاد تسهیلات به مردم تلاش‌ ورزیم و توقع داریم که حکومت ضمن تأمین زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری‌ها، امنیت سراسری را تأمین نماید.
میتسوجی سوزوکو سفیر جاپان در کابل گفت: مایه افتخار است برایم که امروز در مراسم افتتاح فاز اول شهر جدید کابل اشتراک دارم.
سفیر جاپان افزود که در شهرهای پرُتراکم به لحاظ جمعیت، توسعه شهری یکی از ضروریات می‌باشد و توسعه شهر کابل نه تنها محیط زندگی اقتصادی و سالم را تأمین می‌نماید، بلکه برای تأمین امنیت نیز موثر خواهد بود.
 محمداشرف غنی رییس جمهور کشور آغاز کار عملی شهر جدید کابل را به مردم تبریک گفته و اظهار داشت: امروز نسل نو ما ثابت ساختند که فردای کشور را می‌تواند مدیریت کند. ما به سادگی به امروز نرسیده ایم.
قابل ذکر است که به گفته مسوولان، به ورثه‌های شهدا نیز در فاز اول شهر جدید کابل  ۱۰۰۰  واحد مسکونی درنظر گرفته شده‌است.

مشاهده در منبع اصلی