اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 20 قوس , 1396

‘نیروی تازه‌ی مسلح محلی’ در افغانستان ایجاد می‌شود

قرار است افغانستان دارای "نیروی تازه‌ی مسلح محلی" باشد که توسط ارتش ملی کشور رهبری خواهد شد. شمار این نیروی جدید به بیش از 20 هزار تن خواهد رسید.

روزنامه‌ی نیویارک تایمز به نقل از یک مقام‌ ارشد افغان که نامش فاش نشده، نوشته است که شمار این نیروی جدید هنوز نهایی نشده است و در مورد آن گفتگو جریان دارد، ولی بیشتر از 20 هزار تن خواهند بود.

گزارش افزوده است که این نیرو تحت رهبری ارتش ملی افغانستان فعالیت خواهند کرد، روند تقرری آنان مانند سربازان ارتش خواهد بود و در محل‌هایی در اطراف کشور حضور خواهند داشت که توسط نیروهای ارتش پاکسازی شده باشد.

روزنامه نوشته است که در زمان نزدیک به اعلام راهبرد نظامی جدید امریکا از سوی رییس جمهوری این کشور، هیاتی متشکل از مقام‌های نظامی افغان و امریکایی به هند رفت تا بیشتر در مورد نیروهای منطقه‌ای هند بدانند. این نیروها به منطقه‌های جنگی فرستاده می‌شوند تا با نیروهای ارتش ملی این کشور همکاری کنند.

همزمان، شماری از گروه‌های حقوق بشری در مورد این طرح ابراز نگرانی کرده‌ و گفته‌ است که این طرح مانند پولیس محلی است که پیشتر از سوی امریکا در افغانستان ایجاد شد و بارها به نقض حقوق بشر که شامل سوی استفاده از غیرنظامیان و سوی استفاده جنسی از پسرهای بوده است، متهم شده‌ بودند.

روزنامه به نقل از مقام‌های افغانی نوشته است که رویکرد جدید در مورد ایجاد نیروهای مسلح محلی در حقیقت کمک می‌کند که به جای اینکه شبه نظامیانی را تقویت کنیم تا دست به سوی استفاده بزنند، این حالت را مهار کنیم.

پولیس محلی افغانستان در سال 2014 میلادی با 10 هزار تن ایجاد شد، اما اکنون به بیش از 20 هزار تن می‌رسد.

کد(6) نیوز

(Visited 5 times, 1 visits today)
مشاهده در منبع اصلی