اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 6 جوزا , 1397

تغییر قانون ذاتی افسران خیانت است

بررسی ها روی طرح جدید قانون امور ذاتی افسران درحالی ادامه دارد که این طرح از سوی آگاهان نظامی با واکنش های تند مواجه شده است. بر بنیاد طرح جدید 50 درصد از کادرهای نظامی به تقاعد سوق داده می شوند و 11 درصد ارتش کشور جوان می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، گلاجان صافی، آگاه امور نظامی در گفتگو با "همگام" درخصوص بازنشسته شدن افسران بالای 55 سال سن گفت: در زمان کرزی یکبار مکاتب نظامی افغانستان از بکلی از بین رفت و سقوط داده شد و گفتند گزمه را به ناتو سپرده اند و وضعیتی امنیتی خوب می شود اما نه تنها اوضاع بهبود نیافت که روز به روز خراب تر شد و جنگ به گلوی مردم رسید.

صافی می گوید: بعد از 10 سال اردو روی پای خود ایستاده، عملیات ها را شروع می کند و رو در رو با دشمن جنگ می کند و در این شرایط هر گونه تغییر در امور ذاتی افسران خیانت مطلق به مردم، خاک و قوای مسلح است.

این آگاه امور نظامی، هدف از بازنشسته شدن افسران باتجربه را ضعیف ساختن قوای مسلح می داند و اظهار می کند: اگر دگروال ها و جنرال های کشور تقاعد شوند و در قانون ذاتی افسران تجدید شود چطور کسی که از آکادمی پولیس یا اردو فارغ شده می تواند یک قول اردو، فرقه، کندک و یا حوزه را اداره کند! قوای مسلح باید سوق و اداره با تجربه و کاردان داشته باشد.

وی می افزاید: قانون ذاتی افسران موجود است و در عمر 60 سالگی هم هر کس می تواند سوق و اداره درست امور را انجام دهد و اینکه جناب دولت وزیری (معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی) می گوید مشکل در سه ماه حل می شود خود وی هم بنا بر این قانون جدید تقاعد است! اینطور سخنگوی را چه کسی جز وی می تواند بکند؟

صافی می گوید: جوانان و فارغان از تحصیل در ابتدا باید اداره بلوک، کندک، لوا و سایر بخش ها را تجربه کنند تا سرانجام به سطح فرقه و قول اردو برسند. بازنشستگی افسران بالای 55 سال از طرف هر کسی که هست خیانت است حتی اگر از طرف سرقوماندان اعلای کشور اشرف غنی باشد. تنها منصب داران، تورن جنرالان، بریدملان و دگرجنرالان و دگروالان باتجربه و کاردان هستند که می توانند قطعات را درست سوق و اداره کنند.

این نظامی کشور، درخصوص استفاده دیگر کشورها از بازنشستگان با تجربه تصریح می کند: حتی حکومت ترامپ، متقاعدین را به کار گماشت و کسی که متقاعد بود را بحیث وزیر دفاع خود گماشت، انوقت چطور جنرالی که نزدیک به 20 سال در جنگ بود و وجب وجب خاک را بلد است و پرسنل را می شناسد تقاعد می شود!؟ فرد جوانی که بتازگی از آکادمی پولیس یا مرکز تعلیمی اردو فارغ شده امکان ندارد سوق و اداره امور را بتواند بدست بگیرد.

وی، درخصوص عواقب تغییر در امور ذاتی افسران بیان کرد: اردو فعلا منظم و مورال است و اگر تقاعد صورت بگیرد وضع امنیتی کشور بار دیگر خراب و سوق و ادراه از هم پاشیده می شود و با تجربه شدن افراد جوان در امور نظامی حداقل ده سالی زمان می خواهد. قانون ذاتی افسران روی هوا جور نشده و مسایل مهم و مشکلات همه در آن سنجیده شده است.

صافی، درباره اینکه آیا حکومت قانون ذاتی افسران را بررسی نکرده است می گوید: اینکار اگر کار حکومت می بود آن را قبول نمی کرد. شورای امنیت، وزیران دفاع و داخله و ریاست امنیت ملی و دیگر وزیران که سوق و اداره امنیت را برعهده دارند کسانیکه این طرح را داده اند قناعت بدهند.

این آگاه نظامی بیان کرد:این ملک را تباه نکنید، هر کس به قسمی آن را می فروشد، تقسیم می کند و سهم می گیرد. قانون اساسی، قانون است و مطابق آن نباید در قانون ذاتی افسران تغییر بیاید. مسلم است که حکومت به دل خود این کار را نکرده و یک طفل هم می داند که بدون خواست ناتو، آمریکا و جامعه جهانی این حرکات صورت نمی گیرد.

وی می گوید: به ناتو، آمریکا و سرقوماندان اعلای کشور خود پیشنهاد می دهم که قانون ذاتی افسران را تغییر ندهند. وزیران دفاع و داخله و امنیت ملی نیز باید به غنی و عبدالله بگویند که این کار را نکنند چراکه آنها هر چه هم بکنند این کاری است که مردم افغانستان آن را قبول ندارند.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی