اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 3 جوزا , 1397

رییس‌جمهور غنی به‌منظور اشتراک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل امروز به امریکا می‌رود

روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: رییس‌جمهور غنی امروز (یک‌شنبه، ۲۶ سنبله) در رأس یک هیأت بلندپایه‌ی دولتی به‌منظور اشتراک در هفتادومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به امریکا می‌رود.
وزارت خارجه می‌گوید که صلاح‌الدین ربانی، سرپرست این وزارت و برخی دیگر از مقام‌های بلندپایه‌ی حکومت رییس‌جمهور غنی را در این سفر همراهی می‌کنند.
در اعلامیه‌ی وزارت خارجه آمده است که قرار است رییس‌جمهور در نشست سالانه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند و همچنان قرار است او و صلاح‌الدین ربانی با وزیران خارجه و رؤسای جمهور کشورهای دیگر دیدار کنند.
تاکنون اجندای سفر رییس‌جمهور و این‌که هیأت افغانستان با مقام‌های کدام کشورها دیدار خواهد کرد اعلام نشده است. سفر رییس‌جمهور به امریکا سه روزه اعلام شده است.
پس از روی کار آمدن دونالد ترمپ، رییس‎جمهور امریکا، این نخستین بار است که رییس‌جمهور افغانستان به امریکا می‎رود. درباره‌ی این‌که آیا ترمپ با غنی دیدار خواهد کرد یا نه، وزارت خارجه چیزی نگفته است.
اما گزارش از احتمال دیدار آقای غنی با ترمپ منتشر شده است.
این نخستین ‌بار است که رییس‌جمهور غنی در نشست سالانه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت می‌کند.
پس از تشکیل حکومت وحدت ملی تاکنون، سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری و عبدالله عبدالله رییس اجراییه‌ی حکومت در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل اشتراک کرده بودند.
شماری از اعضای مجلس نمایندگان اشتراک رییس‌جمهور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را برای آینده‌ی افغانستان مؤثر دانسته، تاکید دارند که رییس‌جمهور در سخنرانی‌اش باید جهانیان را به صلح و ثبات پایدار در افغانستان متعهد بسازد.
سید اکرام، عضو مجلس نمایندگان گفته است: «سفر رییس‌جمهور پس از اعلام راهبرد یک سفر مهم است باید قناعت امریکا برای بهبود وضعیت و صلح و ثبات بر آورده شود.»
سیمین بارکزی، عضو دیگر مجلس نمایندگان گفته است:‌ «تمرکز اصلی رییس‌جمهور در سازمان ملل باید هدف قرار دادن لانه‌های اصلی هراس‌افگنان به‌گونه‌ی واقعی باشد.»
ارگ ریاست‌جمهوری تاکنون در مورد سفر آقای غنی چیزی نگفته است و معلوم نیست که رییس‌جمهور در سخنرانی خود در نشست سازمان ملل متحد روی چه موضوعاتی صحبت خواهد کرد.

مشاهده در منبع اصلی