اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 9 جوزا , 1397

رئیس جمهور غنی با مربیان، مبصرین و بازیکنان تیم های لیگ شپږیزه کرکت دیدار کرد

کابل باختر 25 سنبله
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز با مربیان، مبصرین و بازیکنان تیم های لیگ شپږیزه کرکت که مسابقات شان در شهر کابل جریان دارد، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار که در ارگ انجام شد، ابتدا عاطف مشعل رئیس عمومی کرکت بورد افغانستان صحبت کرد و با تشکر از توجه و حمایت های دولت بخصوص رئیس جمهور از ورزش کرکت، گفت که در هشت ماه گذشته ما پالیسی های اساسی را در کرکت بورد ایجاد کردیم، روابط ما با شورای بین المللی کرکت((ICC تقویت یافته است و اکنون عضویت کامل این نهاد را دریافت کرده ایم و پالیسی و اساسنامۀ تصویب شده داریم.
وی افزود که بخش خصوصی را مطابق وعده در کرکت دخیل ساختیم و برای برگزاری لیگ شپږیزه کرکت، شش شرکت مبلغ ۱۲۵ میلیون افغانی سرمایه گذاری کرده اند و قرار است یک لیگ دیگر تحت عنوان "لیگ برتر افغانستان" در آینده نزدیک در شهر دبی آغاز گردد که در آن تعداد زیادی از بازیکنان خارجی با ما بازی خواهند کرد.
مشعل خاطرنشان کرد لیگ برتر متذکره تا چهار سال آینده بالغ بر ۸۰ میلیون دالر عواید خواهد داشت و تلاش داریم که کرکت بورد را به طور اساسی تقویت ببخشیم و فاصله ها را بین اداره و تیم ملی کرکت از بین ببریم.
سپس اصغر ستانکزی کپتان تیم ملی کرکت کشور صحبت کرده، گفت که  لیگ شپږیزه کرکت که همین اکنون مسابقات شان در شهر کابل جریان دارد، از مدت پنج سال بدینسو همه ساله برگزار می شود و در مسابقات امسال، ۳۰ تن از بازیکنان، مربیان و مبصرین خارجی اشتراک کرده اند.
بعداً الستر کمبیل کپتان اسبق تیم ملی کرکت زیمبابوی و مبصر بین المللی کرکت صحبت نموده گفت: من بسیار خرسندم که در این مسابقات اشتراک می کنم و ما بخاطر اینکه نشان بدهیم که در کنار شما قرار داریم، به افغانستان سفر کرده ایم.
الستر کمبیل با تاکید بر اینکه مسابقات لیگ برتر کرکت تا اخیر ادامه خواهد یافت، افزود که بعد از وقوع رویداد تروریستی سه روز قبل، ما درک کردیم که چقدر مردم افغانستان به کرکت عشق می ورزند و چه صبر و استقامتی دارند.
وی گفت که در سال ۱۹۹۲ من مربی تیم ملی کرکت زیمبابوی بودم، مردم ما جذبه و احساسات خاصی بخاطر این ورزش داشتند، اما اکنون جذبه، احساسات و حمایت های مردم افغانستان از کرکت، مرا شگفتی زده ساخته است.
متعاقباً سکندر رضا بازیکن بین المللی از کشور زیمبابوی صحبت کرده، گفت: خرسندم که در افغانستان آمده ام، هدف ما این است که بخاطر علاقمندی تان به ورزش کرکت و آوردن صلح در افغانستان در کنار شما مانند برادر قرار داشته باشیم.
وی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان که در زمینه تامین امنیت و ایجاد فضای آرام بخاطر برگزاری مسابقات متذکره تلاش می کنند، تشکرکرد.
رئیس جمهور پس از استماع صحبت های آنان، با تشکر از همبستگی و یکپارچگی کرکت بورد، گفت که شما از زبان ورزش نمایندگی می کنید و شجاعت این را دارید که با استفاده از این ورزش، مردم تان را بیشتر از پیش متحد و یکپارچه بسازید. وی از اشتراک بازیکنان، مربیان و مبصرین خارجی در مسابقات متذکره، به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان تشکر کرد.
رئیس جمهور خطاب به بازیکنان تیم ملی کرکت کشور گفت که شما نام افغانستان را در جهان بلند کردید. وی افزود که در گذشته مردم کمتر با ورزش کرکت آشنایی داشتند، اما امروز تمام مردم آن را می شناسند، دوست دارند و از آن به یک صدا حمایت می کنند.
وی خاطرنشان کرد که بخاطر زحمات و تلاش های بازیکنان تیم ملی کرکت کشور است که این بازی در افغانستان به شهرت رسیده و مردم با احساسات مثبت از آن حمایت می کنند.
رئیس جمهور بخاطر سهمگیری بخش خصوصی در کرکت تشکر کرد و تاکید نمود که بخاطر رشد و تقویت بیشتر ورزش کرکت، باید موانع و مشکلات فراراه آن، برداشته شود.# نالان

مشاهده در منبع اصلی