اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 16 جوزا , 1397

زبان مفاهمه و گفتگو را ادامه دهیم

مراسم بزرگداشت از هفته شهید در مزار شریف برگزار شد. روز گذشته داکتر عبدالله هیاتی از متنفذان و موی سفیدان را به مزار شریف فرستاده تا با عطامحمد نور برای رفع کدورت ها میان رییس اجرایی و والی بلخ میانجیگری کنند.داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی عازم مزار گردید و در این مراسم دوشادوش عطامحمد نور شرکت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpapper)، امروز 25 سنبله 1396 داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت در این مراسم ایراد سخن کرده و گفت: حیات سیاسی کشور با نام نامی شهدایی که داشتیم، استاد شهید و قهرمان ملی احمدشاه مسعود شهید رقم خورده است. تاثیر این شخصیت و شخصیت های جهادی کشور از هر گوشه افغانستان نه تنها در سرنوشت کشور ما واضح و روش است بلکه در سرنوشت منطقه و در سرنوشت جهان تاثیرش واضح و روشن است. چه در زمان جنگ سرد و چه در زمان مقاومت در برابر تروریزم و در برابر طالب ها.

وی افزود: اگر امروز در یک فضایی به سر می بریم که در آن آزادی های نسبی وجود دارد و داعیه های عدالت خواهانه وجود دارد و داعیه هایی برای گرفتن حق و برای رسیدن به حق وجود دارد این همه ثمره خون شهدای افغانستان است و دراین هیچ شکی وجود ندارد. در عین زمان درک فرصت، درک مشکلات، شرایط و دشواری ها و دریافت راه حل متناسب با مشکلاتی که وجود دارد این هم نباید از دید ما به دور باشد. در این راستا نظریات متفاوت وجود دارد اما وقتی گفته می شود که اراده ای برای مبارزه با تروریزم وجود ندارد این قابل سوال است. همین روزی که ما در اینجا حضور به هم رسانده ایم در ولایت غوماج وفاریاب جنگ بسیار شدید ادامه دارد و در دیگر نقاط افغانستان هم جنگ شدید ادامه دارد. اگر به این ترتیب گفته شود آن سربازی که در صحنه جنگ و در سنگر دفاع و در سنگر مقاومت قرار دارد روحیه اش ضعیف می شود. در این شکی نیست که مشکلاتی وجود دارد. کمبود ها و نارسایی هایی وجود دارد که این را همه ما مسوولیت داریم رفع بسازیم. ما در جای خود و مسوولان حکومت و سران حکومت وحدت ملی در قدم اول مسوولیت داریم. همچنین مسوولان نهادهای امنیتی هم در قدم اول مسوولیت دارند.

عبدالله عبدالله، در خصوص برای این حکومت و این اوضاع با چه باید کرد، گفت: در رابطه با چه باید کرد هر کسی حق دارد یک راه و روشی را در مطابقت با قانون، در چارچوب قانون کشور و بنابر مصلحت کشور و در راستای تامین منافع کشور تصمیم بگیرد. تشکیل ایتلاف های سیاسی چیزی است که قانون افغانستان به آن اجازه داه است و ایتلاف هایی که در راستای تامین صلح، ایجاد اصلاحات، حاکمیت قانون و تحقق عدالت تشکیل شده، در مورد آن سوالی از لحاظ قانونی و به عنوان یک شخصی که امروز به عنوان یک شهروند در برابر تان صحبت می کنم و هم به عنوان مسوول اجرایی در حکومت وحدت ملی برای تشکیل ایتلاف ها کدام ممنوعیتی وجود نداشته است. قبلا شورای حراست و ثبات تشکیل شد. در این اواخر شورای ایتلاف ملی نجات افغانستان که متشکل از رهبران برجسته و تاثیرگزار این سرزمین است که هر کدام شان در تاریخ این کشور و در مبارزات این کشور نقش خود را داشتند و امروز هم تاثیرگذاری قابل ملاحظه ای دارند ایتلاف تشکیل دادند و خواست ها و تقاضاهایی دارند که در پیام های رهبران ایتلاف و در سخنرانی های رهبران ایتلاف امروز و در گذشته مطرح شده است.

وی تاکید کرد که، در هر زمان و در هر حالت باید زبان تفاهم، همدیگر پذیری، شنیدن از یکدیگر، باهم کنار آمدن را به کار بریم. در هر شرایطی اختلاف ها را بپذیریم و راه گفتگو و بحث را ادامه دهیم.

عبدالله در اخیر گفت: آرزوی مردم افغانستان تحقق صلح است اما ما باید سنگر خود را هم محکم کنیم. به دشمنانی که به صلح باور ندارند باید محکم و با وحدت ملی یک دست و یک پارچه در برابرشان بایستیم. اگر دشمنان افغانستان آنهایی که ارزوی محکوم ساختن افغانستان را دارند، با شهادت آمر صاحب، احمدشاه مسعود و دیگر قهرمانان کشور به این آرزو نرسیدند ما را ببینند و این نفاق را مشاهده کنند و چندصد پارچگی مارا ببینند امیدوار می شوند و به آرزوی دیرینه خود در این مقطع زمان و در حکومت ما می رسند. پس نباید چنین اجازه ای به آنها داد.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی