اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 3 جوزا , 1397

عبدالله در قلمرو عطا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، در افغانستان همواره منافع تباری و شخصی بر منافع ملی ارجحیت دارد که تنها نگاهی به جناح بندی های قبل از انتخابات ریاست جمهوری تا پس از تشکیل حکومت وحدت ملی به خوبی بیانگر اوضاع سیاسی و یک لشکر سیاستمدار منفعت طلب است و این حقیقت را به رخ می کشد که سیاستمدارن برخواسته از تصادف های تاریخی هستند نه انتخابات و رای مردم.

عطا محمد نور که با اعتماد به نفس بالا و اطمینان کامل به توافقنامه با ارگ به عقبه سیاسی خود پشت و از دشنام گرفته تا تهمت را روانه ریاست اجرایی کرد یک شکست خورده بزرگ است که راهی جز هم پیمان شدن با جنرال دوستم و محقق نیافت.

اما اکنون پس از ماه ها علنی شدن اختلاف های عطا محمد و عبدالله که سبب چنددستگی میان حزب جمعیت و سران قوم تاجیک شد حرکت های در حال جریان می باشد برای ترمیم روابط از هم گسسته این دو رهبر و این سوال به وجود می آید که ارگ در پس پرده برای به چالش کشیدن ایتلاف نجات است یا رهبران جمعیت به دنبال اتحاد و انسجام سیاسی؟

در مراسم بزرگداشت از هفته شهید در مزار شریف در کنار عطا محمد نور، رییس اجرایی نیز حضور داشت و بنا به برخی خبرها، روز قبل از این مراسم، عبدالله هیاتی از متنفذان و موی سفیدان را برای رفع کدورت ها با والی بلخ به این شهر فرستاده بود.

بر کسی پوشیدن نیست که حمایت عطا محمد از عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری سبب پست ریاست اجرایی برای وی شد اما معادله های والی بلخ که نصف قدرت را از آن خود می دانست بر اساس سیاست عبدالله در مصالحه با حکومت و پشت کردن به حامیان، تبدیل به سرابی برای عطا محمد شد.

واقعیت امر این است که عبدالله با غنی در قدرت به توافق رسید و چنان دلخوش به مقام تشریفاتی ریاست اجرایی که نتوانست خواست های کلان حامیان سیاسی جمعیت را برآورده کند در حالی که جامعه جهانی نیز خواهان حفظ قدرت با همبستگی سران حکومت حتی در ظاهر است.

ارگ پس از تشکیل ایتلاف نجات با فرستادن استانکزی به ترکیه در پی معامله با جنرال دوستم با شکست مواجه شد و این احتمال را قوت می بخشد که عبدالله برای کاهش تنش های سیاسی به دنبال کنارآمدن با عطا محمد نور و تضعیف کردن این ایتلاف است.

جنرال دوستم طی پیامی در روز قهرمان ملی از به رسمیت بخشیدن ایتلاف نجات در داخل افغانستان خبر داده بود و از آنجایی که رییس جمهور بیش از تهدیدهای وی در هراس از افزایش قدرت این ایتلاف می باشد دیدار عبدالله و عطا محمد نیز برگرفته از سیاست ارگ نشیان معامله گر و منفعت طلب می باشد.

فضای سیاسی شکننده همچنان که سبب گسترش دامنه جنگ و اعتراض جامعه از ضعف های امنیتی شده است برای حکومت نیز خطری کمتر از سقوط نخواهد داشت و اشرف غنی برای ماندن در قدرت و مدیریت انتخابات آینده باید در پی کاهش تنش ها و کنترل رهبران پرقدرت و با نفوذ دیگر اقوام باشد به مانند جنرال دوستم و عطا محمد نور.

و از آنجایی که عبدالله در پی راضی نگاه داشتن اشرف غنی و جامعه جهانی است تا به سمت نخست وزیری دست یابد بیش از آنکه در پی خشم ارگ برای اتحاد با جبهه مخالف باشد براساس شخصیت سیاسی وی، حکم فرستاده ای از جانب حکومت را دارد برای آزمون و خطای کنارآمدن با والی دردسرساز بلخ.

سران ایتلاف نجات پی برده اند که افغانستان امروز آن کشور دیروز نیست که با کودتا و جنگ های داخلی زمینه قدرت رهبران را فراهم کند بلکه رسیدن به قدرت نیازمند لابی گری است و ایتلاف نجات نیز برهمین اساس شکل گرفت.

حال عطا محمد نور همچنان بر سیاست اصلاحات ایتلاف نجات و اتحاد با جنرال دوستم و محقق باقی خواهد ماند یا بنا به گذشته باردیگر بر حامیان خود پشت کرده و راه ارگ را در پیش می گیرد؟

کد (18)

مشاهده در منبع اصلی