اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 17 جوزا , 1397

حضور در جمع منتقدان از ناگزیری یا مصلحت؛ عبدالله سکوتش را در مورد ایتلاف نجات افغانستان شکست

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی سکوتش را در مورد ایجاد  شورای ایتلاف نجات افغانستان به رهبری جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، عطا محمد نور والی بلخ و محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی شکست.
رییس اجرایی که روز شنبه(۲۵ سنبله) در مراسمی به مناسبت سال‌روز ترور برهان‌الدین ربانی و احمد شاه مسعود قهرمان ملی در بلخ اشتراک کرده بود، مورد انتقادهای مستقیم و غیر مستقیم برخی از یاران پیشینش نیز قرار گرفت.
عبدالله عبدالله در حالی برای اشتراک در این مراسم به شهر مزار شریف سفر کرد که هنوزاختلافات سیاسی‌اش با عطا محمد نور و شمار دیگر از سران حزب جمعیت اسلامی پابرجاست.
آقای عبدالله در جریان سخن‌رانی در این مراسم در مورد ایتلاف جدید زیر نام شورای نجات افغانستان گفت که هرکسی حق دارد یک راه و روشی را در مطابقت با قانون و چارچوب قانونی کشور بنا بر مصلحت کشور در راستای تامین منافع کشور تصمیم بگیرد.
رییس اجرایی حکومت به مخاطبان ناراضی‌اش در این مراسم گفت که ایتلاف‌ها و تشکیل ایتلاف‌های سیاسی چیزی‌ست که قانون افغانستان به آن اجازه داده و ایتلاف‌هایی که در راستای تامین صلح، اصلاحات و حاکمیت قانون و تحقق عدالت تشکیل شده، در مورد آن ممنوعیتی وجود ندارد.
اما عبدالله گفت یک نکته را می‌خواهم تاکید کنم که در هر حالت و شرایط باید زبان تفاهم و هم‌دیگرپذیری و شنیدن از یک‌دیگر یا با هم کنارآمدن را داشته باشیم.
در این مراسم احمد ضیا مسعود، نمایندۀ پیشین رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب با انتقاد از آقای عبدالله، به گونۀ غیر مستقیم گفت که پیروان مسعود و کسانی که خود را در صف مسعود می‌دانند، مثل او عمل نمی‌کنند، در مقابل ظلم عکس‌العمل نشان نمی‌دهند و ساکت هستند.
این یار پیشین اما آزرده از رییس اجرایی گفت که حکومت وحدت ملی هیچ ارادۀ سیاسی به سرکوب گروه‌های تروریستی ندارد و در تبانی با گروه‌های تروریستی قرار دارد.
او گفت رفیق‌های ما قصه می‌کنند وقتی گروه‌های طالبان را می‌بینند، یکی‌ش می‌گوید من مربوط شورای امنیت هستم و یکیش می‌گوید خویشاوند رییس جمهور.
عبدالله عبدالله در واکنش به این سخنان گفت در این راستا نظریات متفاوت وجود دارد اما یک نکته را بگویم، وقتی گفته می‌شود اراده‌یی به مبارزه با تروریزم وجود ندارد قابل سوال است و اگر به این ترتیب گفته شود، عسکری که در صحنۀ جنگ و سنگر دفاع قرار دارد روحیه‌اش ضعیف می‌شود.
او گفت در زنده‌گی سیاسی و حیات اجتماعی مسایلی واقع می‌شود اما هیچ وقت راه اصلی را که آرمان‌های شهدا و جهاد و مقاومت است، فراموش نخواهیم کرد.

مشاهده در منبع اصلی