اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 7 جوزا , 1397

احمد ضیا: به گروه های قومگرا دیگر اجازه ندهید زعامت افغانستان را به عهده داشته باشند

احمد ضیا مسعود، نمایندۀ پیشین ارشد رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب یک‌بار دیگر حکومت را نامشروع می‌خواند و می‌گوید رهبری حکومت در دست چند نفر خاص است.
احمدضیا مسعود روز شنبه(۲۵ سنبله) در مراسم سال‌روز از هفتۀ شهید در بلخ با حضور عطا محمد نور، عبدالله عبدالله و دیگر سران سیاسی و جهادی گفت که فعلا جناح‌های اصلی که این حکومت را جور کردند، وجود ندارند و این حکومت یک ساختار سیاسی مبتنی بر تمایلات قبیله‌یی و قومی است.
او حکومت وحدت ملی را یک حکومت انحصارگر خواند که تمام مسایل را تنها چند نفر در آن می‌خواهند در دست داشته باشند.
مسعود گفت بحران قوم‌گرایی کلان‌ترین مشکلی‌ست که یک جامعۀ سیاسی را از بین می‌برد و شماری با داشتن تمایلات قومی به مسایل بزرگ ملی، می‌خواهند حکومت‌های قومی را سر ملت افغانستان تحمیل کنند.
معاون پیشین ریاست جمهوری گفت در خود ساختار سیاسی به جز یک گروه خاص، گروه‌های قومی و اجتماعی دیگر حضور ندارند.
وی افزود، رییس جمهور معتقد به هیچ‌گونه اصلاحات سیاسی نیست، در حالی که ما را بیاورند به عنوان رییس اجرایی که هیچ نوع صلاحیت نداشته باشد و فقط از ما به حیث نمونه و دیکوریشن که به صورت تقلبی وحدت ملی را نشان دهد، استفاده کنند.
احمد ضیا مسعود گفت به گروه‌های قوم‌گرا که حاکمیت ملی را صدمه می‌زنند دیگر اجازه ندهید زعامت ملی مردم افغانستان را به عهده داشته باشند.
به گفتۀ او، ایتلاف نجات افغانستان عنقریب اعلام موجودیت و سپس مشوره خواهد کرد که زعامت آیندۀ افغانستان به دست کی و کاندید ریاست جمهوری افغانستان در انتخابات آینده کی باشد.
عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت اما در این مراسم گفت درک فرصت‌ها، مشکلات و شرایط و دشواری‌ها و دریافت راه حل متناسب با مشکلاتی که وجود دارد، نباید از دید ما دور باشد.
 رییس اجرایی گفت تشکیل حکومت وحدت ملی یک فرصت خوب بود و رهبران سیاسی که امروز در مجموعه‌های متفاوت کار، عمل و گفتار مصروف مبارزات سیاسی هستند، در حمایت از حکومت وحدت ملی بود اما این که چی شد که امروز ما با تفرق مواجه هستیم، سوالی‌ست که با خود مواجه باید بسازیم.
باید یادآور شد که احمد ضیا مسعود در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ با آن‌که عبدالله عبدالله از هم‌حزبی‌هایش در رقابت قرار داشت، از محمد اشرف غنی حمایت کرد ولی پس از مدتی کار به عنوان نمایندۀ رییس جمهور در امور اصلاحات، دوباره برکنار شد و اکنون دوباره به صف یاران قدیم و ایتلاف نجات افغانستان پیوسته‌است.

مشاهده در منبع اصلی