اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 23 جوزا , 1397

نور: به خاطر جلوگیری از انحصار قدرت و استبداد به تشکیل ایتلاف پرداختیم

عطا محمد نور، والی بلخ و یکی از چهره‌های پرنفوذ سیاسی- جهادی، یک‌بار دیگر با اعلام نارضایتی از حکومت می‌گوید ایتلاف نجات مردم افغانستان را به خاطر اصلاح نظام و جلوگیری از انحصار و استبداد ایجاد کرده‌اند.
والی بلخ که پیش از چاشت روز شنبه(۲۵ سنبله) در مراسمی به مناسبت تجلیل از ششمین سال‌روز ترور برهان‌الدین ربانی و شانزدهمین سال‌روز ترور احمدشاه مسعود قهرمان ملی در حضور داشت عبدالله عبدالله، رییس اجرایی در مزار شریف صحبت می‌کرد، گفت که از حکومت وحدت ملی در زمان تشکیلش حمایت کردیم اما به بسیاری از توافقات میان طرف‌ها عملی نشد و برعکس حرکت‌های مخالف روز به روز افزایش یافت.
آقای نور گفت می‌خواهم به صراحت بگویم، کسانی که می‌خواهند با بازی و فریب حوصلۀ ما و مردم را امتحان کنند، سخت به خطا می‌روند، چون از حماسه‌سازان این سرزمین بی‌خبرند یا شاید هم هنگام وقوع حماسه‌ها در این دیار، در ساحل‌های دریاهای آرام تشریف داشتند ویا در ساحل‌های آرام خسپیده و خزیده بودند.
نور گفت انحصار فعلی قدرت در دست چندتن محدود، در مغایرت با ارزش‌های اسلامی و نظام دموکراسی و عملا بسترسازی برای استبداد بزرگ است که بارها افغانستان را به پرت‌گاه کشانیده و باعث عقب‌مانی کشور شده‌است.
رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفت که ایتلاف ملی نجات افغانستان برای اصلاح وضع و جلوگیری از انحصار قدرت و استبداد تشکیل شده‌است.
او گفت برخلاف نظام‌های استبدادی، در نظام‌های مردم‌سالار هر شهروند کشور به شمول انانی که در متن نظام مشارکت دارند، از این هم برخوردار هستند که از حقوق خود و مردم دفاع کنند و در برابر کاستی‌ها و ناراستی‌های حکومت ایستاده، عمل‌کردهای نادرست مسؤولین امور را نقد نمایند و برای اصلاح نظام طرح و نظر بدهند.
والی بلخ از استراتیژی جدید امریکا نیز اعلام حمایت کرد اما گفت که در این استراتیژِ بر تامین مشارکت ملی و ثبات سیاسی در افغانستان شامل است و ما خواهان رفع انحصار قدرت و مشارکت واقعی ملی به منظور تامین و تحکیم ثبات سیاسی در افغانستان هستیم.
عطا محمد نور گفت ایتلاف نجات افغانستان در صدد براندازی نظام نیست، بل در پی به‌سازی آن است و حتما در این راه موفق خواهد شد.
این سیاست‌گر معترض به کارکردهای حکومت، به بازگشت جنرال دوستم، معاون اول رییس جمهور تاکید کرده گفت که جلوگیری از بازگشت آقای دوستم هیچ صبغۀ قانونی و منطقی ندارد.
او این را هم گفت که ما از پروسۀ صلح منجمله توافق‌نامۀ صلح با آقای حکمت‌یار حمایت کردیم اما ایشان پس از حضور در کابل، با حرف‌ها و واکنش‌های تخریش‌گرانه و شقاق‌برانگیز به این حمایت پاسخ دادند.
باید یادآور گردید که عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت که از ماه‌ها به این‌طرف عطا محمد نور و شماری از هم‌پیمانانش با آقای عبدالله در اختلاف سیاسی به سر می‌برند نیز به شهر مزار سفر کرده یافته و در این نشست حضور یافت.

مشاهده در منبع اصلی