اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 14 جوزا , 1397

سفر عبدالله به بلخ پس از ماه ها اختلاف سیاسی با نور

عطا محمد نور، والی بلخ و یکی از بنیان‌گذاران ایتلاف نجات افغانستان پس از ماه‌ها اختلاف سیاسی با ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجراییه، ‌ام‌روز( یک‌شنبه، ۲۵ سنبله) از داکتر عبداالله عبدالله، رییس اجراییه میزبانی می‌کند.
ریاست اجراییه افغانستان با نشر یک خبرنامه گفته‌است که عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان، با یک هیئت بلند رتبۀ دولتی به آن ولایت سفر کرده‌‌است.
ریاست اجراییه کشور هدف از این سفر آقای عبدالله را اشتراک در مراسم گرامی‌داشت از هفتۀ شهید و سال‌روز شهادت قهرمان ملی کشور و شهید صلح یاد کرده‌است.
ریاست اجراییه کشور می‌گوید که آقای عبدالله ضمن دیدار با عطامحمد نور، والی بلخ، با سایر مسؤولان محلی آن ولایت نیز گفت‌وگو خواهد کرد.
در این سفر آقای عبدالله را بسم‌الله محمدی، وزیر پیشین دفاع ملی و یکی از رهبران جهادی، امرالله صالح، رییس اسبق امنیت ملی ، میرویس یاسینی نماینده مردم در شورای ملی، بصیر سالنگی، معین پیشین امنیتی وزارت امور داخله و شماری دیگر از رهبران جهادی همراهی می‌کنند.
سفر آقای عبدالله به بلخ در حالی صورت می‌گیرد که آقای نور، قبل از این سخنانی تندی را علیه رییس اجراییه و ارگ ریاست جمهوری آن‌چه او ناملایمات در درون حکومت می‌داند، بیان کرده و گفته‌است که ریاست اجراییه به عنوان یک بخش مهم از دولت و عبدالله به عنوان نماینده حزب جمعیت نتوانسته‎‌است که حق مردم از حکومت را بگیرد.
به دنبال اختلاف‌های پیش‌آمده، آقای نور، محقق و دوستم ایتلافی را در ترکیه تشکیل داده‌اند که والی بلخ از آدرس این ایتلاف گفته بود که اگر اصلاحات بنیادی در نظام نیایند، فشارهای را بالای ریاست اجراییه و ارگ وارد خواهد کرد.
از سوی‌هم، آقای نور در یکی از سخنرانی‌هایش که در یکی از ولایت‌های شمالی افغانستان داشت، گفت که پس از این طرف ما ریاست اجراییه نه؛ بل‌که ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌باشد.
ارگ ریاست جمهوری هم‌واره در واکنش‌های به گفته‌های والی بلخ گفته‌است که او باید اخلاق سیاسی را در نظر بگیرد.

مشاهده در منبع اصلی