اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 7 جوزا , 1397

گزارش‌های ضدونقیض از نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، امریکا و پاکستان در کابل

روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: مقام‌های بلندپایه‌ی نظامی افغانستان، پاکستان و امریکا هفته‌ی گذشته نشست سه‌جانبه و دوجانبه در مقر وزارت دفاع افغانستان برگزار کردند.
وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که این نشست روز سه‌شنبه برگزار شده است اما ارتش پاکستان گفته است که این نشست روز پنج‌شنبه برگزار شد.
مقام‌ها در وزارت دفاع کشور گفته‌اند که پاکستان در حضور ناتو به افغانستان تعهد سپرده که اجازه‌ی ورود هراس‌افگنان را از خاک‌اش به افغانستان نمی‌دهد و موشک‌پراگنی‌ها را نیز بر مناطق مرزی کشور متوقف می‌سازد.
این مقام‌ها گفته‌اند که اسلام‌آباد برعلاوه‌ی تعهدات فوق به برداشتن سیم خاردار از مرز میان دو کشور نیز تعهد سپرده است.
دولت وزیری، سخن‎گوی وزارت دفاع ملی کشور در این مورد به آریانانیوز گفته: «وعده می‌دهند که هراس‌افگنان را انتقال نمی‌دهند اما دوباره این کار را انجام می‌دهند تا در عمل ثابت نسازند ما به گفته‌های‌شان باور نداریم.»
اما ارتش پاکستان گفته که این نشست روز پنج‌شنبه در کابل برگزار شده بود و در آن تنها روی مبارزه با داعش و همکاری‌های نظامی بین دو همسایه گفت‌وگو شده است.
دفتر رسانه‌های ارتش پاکستان می‌گوید که یک هیأت شش نفری این ارتش در نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، ایالات متحده و پاکستان در وزارت دفاع ملی افغانستان شرکت کرد.
در این خبرنامه آمده است که در این نشست درباره‌ی همکاری‌های سه‌جانبه در کار مبارزه با داعش گفت‌وگو شد.
بربنیاد این خبرنامه، این هیأت در یک نشست دوجانبه با مقام‌های افغان درباره‌ی موشک‌پراگنی‌های مرزی، مبارزه با هراس‌افگنان، هماهنگی تلاش‌های ضد هراس‌افگنی در امتداد خط دیورند و مسایل دیگر گفت‌وگو کرد.
خبرنامه می‌افزاید که کابل و اسلام‌آباد همچنان توافق کردند که گفت‌وگوهای‌شان را برای بهبود روابط دوجانبه ادامه دهند.
مقام‌های امریکایی و مأموریت حمایت قاطع در این نشست به مقام‌های دو کشور گفته‌اند که نگذارند هراس‌افگنان از یک کشور به کشور دیگر عبور کنند.
سخن‌گوی وزارت دفاع ملی گفته مأموریت حمایت قاطع «گفته‌های ما را تایید کرد» و از هر دو جانب خواست که نباید هراس‌افگنان از یک کشور به کشور دیگر عبور بتوانند.

مشاهده در منبع اصلی