اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 28 جوزا , 1397

آصف: چین، ایران و ترکیه از موقف پاکستان در افغانستان حمایت می کنند

وزیر خارجۀ پاکستان ادعا می‌کن که چین، ایران و ترکیه از موقف اسلام‌آباد برابر افغانستان حمایت می‌کنند.
خواجه آصف که سفرهایی به کشورهای یادشده داشت، پس از برگشت از این سفرها به یک تلویزیون خصوصی گفت که موضع اسلام‌آباد در افغانستان حل وضعیت جاری از مجاری سیاسی است.
هم‌چنان این مقام پاکستانی با مخالفت به افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان، گفته‌است که چین، ایران و ترکیه موافق هستند که مشکل افغانستان از طریق راه حل نظامی حل نمی‌شود و باید از راه سیاسی به آن پرداخت.
وزیر خارجۀ پاکستان این مطلب را هم اظهار نموده که هرسه کشور چین، ایران و ترکیه از قربانی‌های پاکستان در مبارزه با تروریزم قدردانی کردند.
این در حالی‌ست که اگرچه ایران و چین با استراتیژی امریکا در افغانستان و آسیای جنوبی مخالفند و چین حمایتش را در این زمینه از پاکستان اعلام کرد، اما هفتۀ گذشته رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در دیدار با رییس جمهور غنی در پایتخت قزاقستان از این استراتیژی حمایت کرد.
با این حال خواجه آصف از حضور هند در افغانستان نیز یک‌بار دیگر اظهار نگرانی کرده و گفته‌است که هند بالای تروریستانی که در نزدیک مرز افغانستان با پاکستان اند، سرمایه‌گذاری می‌کند.
این دپلمات ارشد پاکستانی گفته‌است که این موضوع با نخست‌وزیر آن کشور شریک گردیده و در مورد آن با رهبران جهان به شمول رییس جمهور غنی در آیندۀ نزدیک بحث خواهد شد.

مشاهده در منبع اصلی