اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 5 جوزا , 1397

تعویق انتخابات در صورت تغییر نکردن اوضاع امنیتی

احزاب، نهادهای مدنی، رسانه‌ها و مردم نگذارند تنها راه حل سیاسی بحران کنونی کشور (برگزاری انتخابات) بار دیگر با خطر مواجه شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالعزیز آریایی رییس کمیسییون شکایات انتخابات روز چهارشنبه 22 سنبله 96 در نشست گزارش دهی کارکردهای 8 ماهه این کمیسیون گفت: شماری از چالش هایی که مانع عملی شدن پلان های کاری کمیسیون است از سوی رهبران حکومت و دیگر نهادهای ذی ربط ایجاده شده است.

آریایی، عدم تعیین رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی از سوی رییس جمهور را از جدی ترین چالش کمیسیون می داند و اظهار می کند که پروسه انتخاب رییس دبیرخانه کمیسیون از 4 ماه قبل به ریاست جمهوری فرستاده شده اما رهبران حکومت نسبت به آمدن اصلاحات در کمیسیون شکایات انتخاباتی بی میل هستند درحالیکه این کمیسیون یگانه مرجع مشروعیت پروسه انتخابات است و هر نوع غفلت در روند اصلاحات، پروسه انتخابات را زیر سوال خواهد برد.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی از احزاب، نهادهای مدنی، رسانه‌ها و مردم نیز خواست که نگذارند تنها راه حل سیاسی بحران کنونی کشور (برگزاری انتخابات) یکبار دیگر با خطر مواجه شود.

وی بیان کرد: 96 درصد روند ارزیابی مراکز رای دهی توسط کمیسیون انتخابات انجام شده است که بر بنیاد آن 33 ولسوالی به علت ناامنی تحت پوشش این روند قرار نگرفته اند، این مساله موجب نگرانی شهروندان و کمیسیون است. اگر اوضاع امنیتی تغییر نکند، انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها به تعویق خواهد افتاد و در صورت برگزاری انتخابات هم شاهد یک انتخاباتی هستیم که سلامتی آن با خطر جدی مواجه است حال آنکه انتخابات سالم تنها راه عبور از بحران کنونی کشور است.

انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی ها باید 2 سال پیش یعنی در پایان سال پنجم کاری مجلس برگزار می شد اما این روند تا اکنون به تعویق افتاده و تاریخ برگزاری انتخابات برای سال آینده اعلام شده است و اکنون بسیاری به تاریخ برگزاری سال آینده نیز با دیده شک می نگرند.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی