اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 20 جوزا , 1397

تاکید رییس اجرایی به استفاده از محصولات زراعتی داخلی

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی تاکید می‌کند که مردم باید به جای استفاده از محصولات وارداتی از خارج، از تولیدات داخلی استفاده کنند.
رییس اجرایی که پیش از چاشت روز پنج‌شنبه(۲۳ سنبله) در کنفرانس سرمایه‌گذاری در سکتور خصوصی صحبت می‌کرد، مردم ما استفاده از محصولات داخلی را باید ترویج نمایند.
آقای عبدالله گفت که تولیدات داخلی در کشور از لحاظ کیفیت با همه تولیدات بیرونی رقابت‌کردن می‌تواند و همۀ ما باید این فرهنگ را بسیج بسازیم تا در روی میز و دسترخوان‌مان محصولات کشور باشد.
در حال حاضر به دلیل ناکافی‌بودن محصولات داخلی، بیش‌ترین درصد تولیدات زراعتی و مواد خوراکی افغانستان از بیرون از کشور وارد می‌شود.
زراعت حدود ۳۱ درصد تولید تاخالص افغانستان را تشکیل می‌دهد و ۷۵ درصد مردم در بخش‌های مختلف کشور به گونۀ مستقیم یا غیر مستقیم در زراعت دخیل هستند.
با این حال اسدالله ضمیر، وزیر زراعت، آب‌یاری و مال‌داری در این کنفرانس از رشد زراعت در سه‌سال اخیر در کشور خبر داد، چنان‌چه به اساس گزارش بانک جهانی، در سال ۲۰۱۵ این رشد یک درصد بوده اما در ۲۰۱۶ به ۲٫۲ درصد افزایش یافته‌است.
هم‌چنان وزیر زراعت گفت این وزارت روی نقشۀ خاک افغانستان نیز کار را شروع کرده و برای نخستین‌بار نقشۀ خاک افغانستان تنظیم خواهد شد تا به اساس آن بخش‌های زراعتی و حاصل‌خیز برای کار تعیین گردد.

مشاهده در منبع اصلی