اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 9 جوزا , 1397

تردد تروریستان از پاکستان به افغانستان ٬ مشکل که حل ناشدنی است

کابل باختر 22 سنبله
مقامات پاکستانی از مقامات افغان خواسته اند تا با پیروی از آنها٬ خط دیورند را حصار کشی یا سیم کشی نمایند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : به تازه گی شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان گفته است که  حکومت  افغانستان از آنکشور پیروی نموده وبرای جلوگیری از تردد تروریستان در امتداد خط دیورند سیم خار دار گیرند یا حصار کشی نمایند،
او همچنان پیشنهاد کرده است  تا غرض مبارزه مشترک با هراس افگنی نیروهای امنیتی دو کشور گزمه های مشترک را انجام دهند.
خاقان عباسی این گفته مقامات پاکستانی را تکرار کرده است که گویا همه گروه های مسلح که بر ضد پاکستان می جنگند در افغانستان حضور دارند.
به باور اگاهان سیاسی افغان، گفته های اخیر نخست وزیر پاکستان یک نوع حاشیه روی سیاسی است ، این کشور به تعقیب اعلام راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان و آسیایی جنوبی  روز های دشوار را سپری میکند، امریکا و شرکای غربی آن به دلیل حمایت پاکستان از گروه های تروریستی و پناه دادن به رهبران این گروه ها ٬ استفاده از خاک پاکستان بر ضد افغانستان٬ طراحی برنامه ریزی های تروریستی از سوی سازمان های استخباراتی پاکستان علیه افغانستان پاکستان را تحت فشار قرار داده اند.
گفته های اخیر نخست وزیر خاقانی غرض کاهش همچو فشار ها است واین پیام را میدهدکه پاکستان همکار جامعه جهانی است
این آهاگان میگویند پاکستان در تلاش این است تا در امتداد خط دیورند سیم خاردار و موانع را ایجاد کند تا نشان دهند که در برابر گروه های هراس افگن با مسوولیت برخورد میکنند در حالیکه این عمل آنها خود یک معضل بزرگ برای عبور و مرور مردمان است که  در دو طرف خط فرضی دیورند رندگی میکنند.
این آگاهان میگویند که این گونه برنامه های پاکستان فقط یک ذهنیت سازی و عوام فریبی است حتا گفته میتوانم خود فریبی است زیرا دیگر پاکستان یک کشور افشا شده بود و دیگر اعتماد نسبت به آن وجود ندارد .
امریکا با اعلام برنامه راهبردی خود در باره افغانستان و جنوب آسیا ٬پاکستان را خانه تروریستان و منبع تمویل کننده هراس افگنان عنوان کرده وتاکید داشته  که امریکا نمی تواند دیگر تحمل کند که پاکستان که گروه های تروریستی در پاکستان پناه گاه های امن داشته باشند.
اکنون پاکستان به دلیل رفع اتهامات دست به چنین کار ها میزند تا بتواند خود را برای امریکا دوست ثابت کند در حالیکه ایجاد موانع مانع برنامه های تروریستان نمی شود ، بل تروریست ها شیوه های زیادی را بلد اند تا به افغانستان رخنه کنند، مگر اقدامات اخیر پاکستان نشان دهنده آن است که پاکستان میکوشد توجیه کند که افغان ها مسئوولیت های امنیتی را بصورت درست انجام نمی دهند.
افغان ها تاکید بر این دارند که  حفار یک خندق و یا حصار کشی ویاهم ایجاد موانع با سیم خار دار راه حل نیست .
حرف روی موجودیت پناهگاه های تروریستان در پاکستان است، حرف روی برنامه ریزی های استخبارات پاکستان در قبال افغانستان است، حرف روی برنامه منطقه پاکستان است که افغانستان در آن محور قرار گرفته است و حرف روی موجودیت هسته مرکزی طالبان چون شورای کویته یا شورای پشاور است که در تبانی با جنرالان ارتش پاکستان  در برابر افغانستان توطیه و برنامه ریزی میکنند.
اقای خاقانی برای حل این مشکلات چه برنامه دارد؟
اینها را نمیشود با حصار کشی و یا سیم خار دار حل کرد.
ضمنا صدراعظم پاکستان  با این گفته ها که گویا آنانیکه بر ضد پاکستان جنگ میکنند از افغانستان وارد این کشور میشوند نمیتواند پاکستان را از وضعیت اسفبار کنونی بیرون کشد  وآن را برائت دهد  و پاکستان نباید جهانیان را طفل فکر کند  که میتوان آنان را با پسته و قند فریب داد.
ضرور است که معضلات جاری در منطقه مو شگافانه بررسی شود و برای حل آن منطقی تصمیم گرفته شود، تخیل  وخیال نمیواند راه گشای مشکل باشد. ختم  عبدالخالق فرشته .

مشاهده در منبع اصلی