اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 29 جوزا , 1397

بانک مرکز به کمبود پول خورد مواجه نیست

کابل/باختر/22 سنبله
بانک مرکزی میگوید پول خورد از طریق معاشات کارمندان دولت با بازار وارد میشود و بانک مرکزی از این ناحیه مشکل ندارد .
حاجی امیر افغان صافی ، رئیس اتحادیه صرافان در صحبت به خبرنگار آژانس باختر گفت : " از طرف بانک مرکزی هیچ نوع پول خورد به صرافان توضیح نشده است تا ما بتوانیم به مردم توضیح کنیم ."
فیصل یک تن از شهروندان کابل میگوید، هنگام که به فروشگاه ها یا دکان برای خرید مواد مورد ضرورت خود مراجعه میکنم دکانداران برای بدست آوردن پول خورد  به دیگر دکان ها مراجعه میکند تا پول خورد بدست بیاورند و میگوید که  پول خورد به صورت عموم در بازار ها کم است .
محمد شریف ، یک تن از باشندگان شهر کابل میگویند ، همه روز هنگام داد و ستد من به کمبود پول خورد مواجه میشوم . وی علاوه کرد : نوت های 10 ، 20 و 10 افغانی از بازار گم شده است ،  حتی رانند موتر های تکسی با کمبود پول خورد مواجه است .
ایمل هاشور ، سخنگوی بانک مرکزی به آژانس باختر گفت ، نخست پروسه پول های مندرس به پایان رسیده و پول ها مذکور که قابل چلند نیست باید به بانک مرکزی تحویل شود .
به گفته وی ، بانک مرکزی پول خورد را توسط معاشات کارمندان دولت به بازار عرضه میکند نه از طریق مردم عام یا صرافان چون ما با آنها داد وستد نداریم .
غلام علی یکتن از متعمد های وزارت اطلاعات و فرهنگ میگوید که هر پول که بانک برای ما میدهد ما اعتراض نداریم اما پول های خورد کمتر است که هنگام توضیح معاشات ما هم به مشکل مواجه هستیم .
وی بیان داشت ، بانک مرکزی به همان مقدار پول خورد مندرس را که از بازار جمع آوری کرده به همان اندازه به بازار دوباره پول جدید عرضه کرده است .
وی در اخیر بیان داشت ، ما از نگاه پول خورد کمبودی نداریم .
اینکه در بازار پول کمبود است در آینده نزدیک تدابیری روی دست گرفته خواهد شد. نازیلا عزیزی

مشاهده در منبع اصلی