اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

عید ها روش های عبادی هستند باید با خرافات آمیخته نشوند

به گزارش افغان خبر،
کابل باختر/  9 / سنبله
برخی از علمای دین توصیه میکنند عید اعمال تعبدی مسلمانان  می باشد نباید در بزرگ داشت از اعیاد با اعمال خرافاتی و غیر دینی ترویج گردد .
به گزارش خبرنگار آژآنس باختر،   در مراسم ( عید های فطر و قربان) به مناسبت اینکه در پرتو اطاعت یک ماه مبارک رمضان و یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاکی فطری نخستین به روح و جان باز می گردد و آلودگی ها که بر خلاف فطرت است از میان می رود، به آن دو روز “عید“ گفته شده است. بزرگداشت از این ایام که همراه با شادی و سرور است حاکی از یک موفقیت در آزمون مهم است که در بنای شخصیتی فرد و جامعه بشری تأثیر بسزایی دارد.
عيد به روزهائى گفته می شود که مشکلات از قوم و جمعيتى برطرف مى شود و بازگشت به پيروزيها و راحتى هاى نخستين مى کند؛ بسيارى از آيات قرآن و احادث نبوی بر اجتماعى بودن شئون اسلامى دلالت مى کند و صفت اجتماعى بودن در تمامى احکام اسلامى حاکم است روزه گرفتن وادای  حج، بر هر کسى که قادر به انجام آن دو باشد و عذرى نداشته باشد، فرض شعائر است .
روزه گرفتن، حج کردن و قربانی نمودن که بر هر مسلمان فرض گردانیده شده است نباید با رسم و رواجهای انحرافی گذشته، اعمال خرافاتی و تجملگرایی های که ناشی از جهل و نادانی و در واقع اسراف است، خلط شوند.
مولوی عبدالولی بصیرت عالم و خطیب در یکی از مساجد شهر کابل می گوید که عید های سعید فطر و قربان عبارت از  انجام کارهای نیکی است که انسان بوسیله آن میخواهد خود را به خداوند نزدیک کند، بنابراین عمل نیکی که انسان انجام می دهد تا بدان وسیله خویشتن را به رحمت حق تعالی نزدیک سازد.
وی می گوید بدیهی است که مراد از تقرب به خدای تعالی، قرابت زمانی و مکانی نیست چرا که بین خالق و مخلوق هیچگونه خویشاوندی وجود ندارد بلکه منظور آن است که از راه طاعت و انجام کارهای شایسته می تواند مشمول الطاف الهی قرار گرفته و به رحمت او نزدیک شد، بنابرین برهر فرد مسلمان واجب است تا با انجام کارهای نیک و شایسته مثل، نماز، زکات، قربانی و حج و حتی دستگیری از بینوایان و … خود را به خالق خود پیوست دهد.
همچنان مولوی نورالله کوثر عالم دین و عضو اکادمی علوم افغانستان در رابطه به تجلیل از روزهای عید و خاصتاً عید سعید قربانی می گوید که عیدین از جمله  شعائرالله هستند و یکی از اعمال تعبدی مسلمان می باشد و یکی از علایم تفکیک اعمال اسلامی و غیر اسلامی میان مسلمان ها و غیر مسلمانها است، روزیست برای خوشحالی مسلمانها که در یک سال دوبار از جانب خداوند بر مومنان هدیه داده شده است.
این عالم دین می گوید که عید سعید قربان نمایانگر از خود گذری، ایثار و انجام قربانی در راه الهی و پیروی از میراث بزرگ حضرت ابراهیم می باشد که صبغه مطلق شرعی دارد نه عنعنه یی و نباید مسلمانها مراسم عیدین را که جنبه تعبدی دارد را با مراسم و عنعنه های خرافاتی گذشته اشتباه کنند. ولی متاسفانه در جامعه امروزی مردم بجای ذبح و تقسیم کردن قربانی که نذر الهی است، وحدت و همدلی و همکاری با اقارب و فقرا، با هموار کردن سفره های تجملی زیر نام سفرۀ عیدی به سیالی و رقابت های نا سالم می پردازند که بجای تطبیق احکام دین اسلام، اعمال خرافاتی و غیر دینی را ترویج می کنند.
عبدالقهار سیر معلم در یکی از مکاتب شهرکابل می گوید:" عیدهای اسلامي فرصتي است براي ارزيابي وضع موجود كه ريشه ضعف و سستي هاي خود را بيابيم و براي رفع ضعف ها و ناتوانایی های گذشته خود برنامه ريزي اساسي و درستي داشته باشيم."
وی می گوید که اعياد و مناسبت هاي خجسته و ميمون نياز انسان به شادي و شادابي را تأمين مي كند و بخشی از نيازهاي روحي و رواني انسان را برآورده مي سازد و عيد فطر عيد بازگشت به خدا و جشن اطاعت و تسليم در برابر خدا و عمل به فريضه روزه است، همچنان عيد قربان، جشن تعبد و سرسپردگي به فرامين الهي و انجام فريضه بزرگ و دشوار حج و قربانی است كه انسان حج گزار به شكرانه اجابت دعوت حق مبني بر انجام حج و توفيق انجام آن، خوشحال و مسرور می شود و بر این اساس برماست تا از مراسم عید به شکل شایسته و بایسته آن و مطابق به امر خدا و سنت رسول الله تجلیل و گرامی داشت کنیم.
بادر نظر داشت آنچه علمای کرام گفتند ، نتیجه چنان میشود که اعیاد و به صورت اخص عید قربان در اسلام فلسفه خود را دارد که ایثار، فداکاری، اطاعت از امر الهی، عشق به خدا و دوری از منکرات، نه گفتن به خواست های شیطانی و محور آن را میسازد است.
بهتر است که ما بجای انحراف و ترویج خرافات رسالت خود را در قبال عید قربان و فلسفه آن درک کنیم، در گام نخست بجای مصارف بیجا به فکر دستگیری و معاونت بیچاره ها و نیازمند باشیم.شهیدآقا شمس

مشاهده در منبع اصلی