اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 جوزا , 1399

چرا شناسنامه‌ برقی توزیع نمی‌شود!؟

به گزارش افغان خبر،

شناسنامه‌ برقی توزیع نمی‌شود. دلیل عدم توزیع آن بسیار واضح و کاملا سیاسی است.

ما دو سال پیش به‌ اداره شناسنامه مراجعه کردیم و به‌شکل آزمایشی شناسنامه برقی گرفتیم. از تمامی مراحل و آمادگی‌های آن نظارت کردیم. خوشبختانه یک تیم جوان، متعهد و مسلکی از چندین سال به این‌سو تحت رهبری جناب محتاط که یک انسان آگاه، پرتلاش و مدیر موفق است، آماده‌اند تا روند توزیع شناسنامه‌های برقی را آغاز کنند اما هم در حکومت فعلی و در حکومت گذشته، با دلایل بسیار واضح سیاسی، از توزیع آن جلوگیری می‌شود.

خارجی‌ها هم نقشی در سبوتاژ این روند دارند. اگر شناسنامه توزیع گردد، همه مردم تثبیت هویت می‌شوند و صاحب سند معتبر برقی می‌شوند اما چنین به‌نظر می‌رسد اراده‌ برای تثبیت شهروندان و مشخص‌شدن هویت آنها وجود ندارد. بی‎‌پرده می‌گویم قرار است جنگجویان زیادی از سوریه و عراق در افغانستان جابجا شوند. توزیع شناسنامه‌های برقی این روند را اخلال می‌کند بنابراین فعلا تصمیم بر آن است تا وضعیت همین‌گونه آشفته و بی‌سروسامان ادامه داشته باشد.

حکومت وحدت ملی همین‌اکنون نمی‌داند در این شهر کی‌ها زندگی می‌کند، کی‌ها رفت‌وآمد می‌کنند، کی سلاح دارد، کی نظامی مسوول است و کی تروریست و ده‌ها معلومات ابتدایی ديگر. این وضعیت بی‌هیچ تردیدی به‌نفع دشمن است و به‌آنها میدان می‌دهد تا در شهرها و اماکن عمومی، دست به هر گونه کشتار و جنایتی بزنند.

اگر حکومت وحدت ملی واقعا عزم قاطع و صادقانه برای مبارزه با تروریسم و دهشت‌افکنی دارد و اگر واقعا «ریگی در کفش‌شان نیست»، هر چه عاجل باید پروسه‌ توزیع شناسنامه‌های برقی را بر اساس قانون ثبت احوال نفوس، آغاز نماید.

حسيب معترف

مشاهده در منبع اصلی