اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 جوزا , 1399

آمریکا نمی دانند چه مسیری در افغانستان انتخاب کنند

به گزارش افغان خبر،

نقش کشورهای منطقه در حال حاضر در افغانستان افزایش یافته و این مساله باعث شده است که آمریکایی ها بر سر یک دو راهی برای تصمیم گیری در استراتژی جدید خود بر سر مساله افغانستان قرار بگیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، داکتر لطیف نظری استاد دانشگاه در برنامه «آخر خط» معتقد است نقش کشورهای منطقه در حال حاضر در افغانستان افزایش یافته و این مساله باعث شده است که آمریکایی ها بر سر یک دو راهی برای تصمیم گیری در استراتژی جدید خود بر سر مساله افغانستان قرار بگیرند. اگر قرار باشد قضیه افغانستان به یک جمع بندی برسد آمریکایی ها بدون مشارکت کشورهای منطقه که عمدتا هم رقبای آمریکا می باشد نمی توانند به یک جمع بندی برسند و از طرف دیگر اگر نقش کشورهای منطقه را افزایش بدهد احتمال اینکه آمریکایی ها کاملا تحت شعاع آنها قرار بگیرد وجود دارد.

وی افزود: بنابراین آمریکایی ها عملا در یک بن بست در حال قرار گرفتن هستند و مانده اند که چه مسیری را انتخاب کنند اگر مسیر تنهایی را مانند گذشته انتخاب کنند این استراتژی مانند گذشته همچنان با بن بست بیشتر روبرو خواهد بود. چرا که بدون مشارکت کشورهای منطقه آمریکایی ها نمی توانند بحث افغانستان را به فرجام برسانند. ولی اگر کشورهایی مانند ایران و روسیه و چین نقش شان در تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان افزایش پیدا کند، دیگر عملا اعتبار و اقتدار آمریکا با چالش روبرو می شود و زیر سوال قرار می گیرد. به این دلیل است که این موضوع نیازمند زمان بیشتری است که در آن آمریکایی ها به زعم خود بتوانند یک استراتژی مدبرانه و هوشمندانه را مورد توجه و دقت نظر قرار دهند.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی