اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 جوزا , 1399

چگونه قربانی کنیم

به گزارش افغان خبر،
کابل 8 سنبله باختر
شماری از علمای دین به شهروندان توصیه می نمایند که در ذبح قربانی از خرافات دوری کنند.
به باور آنها فضیلت عید قربان ابعاد مختلف دارد، فلسفه اطاعت از امر خدا و ایستادگی در برابر شیطان به این منظور آنانیکه قربانی می کنند باید این ارزش ها را مد نظر داشته باشند.
مولوی محمد نادر شاه در صحبت با خبرنگار آژانس باختر گفت که از همه مهم است نباید گاو و گوسفند و بز را هنگام قربانی سرمه کرد و یا قند و شکر به دهان آنها ریخت این ها همه خرافات اند.
نجیم باشنده مکروریان سوم می گوید که در گذشته پدران ما قربانی می کردند آنها چشم حیوان را سرمه می کردند، قند و شکر در دهان می ریختند و ما هم چنین می کنیم.
در همین حال مولوی نورالله کوثر عضو ادکامی علوم افغانستان در گفتگو با خبرنگار آژانس باختر گفت که رنگ کردن حیوانات با رنگ های مختلف ، رنگ کردن با خون خود حیوان و بردن حیوانات به تپه ها حتا گناه شمرده می شود.
وی علاوه کرد که در گذشته ها در سرزمین عرب شتر را بخاطر قربانی خریداری می کردند و سپس رنگ آمیزی می کردند تا در بازار شناسایی شود که این عمل جنبه شرعی ندارد.
مولوی نورالله یک بار دیگر تاکید کرد که نباید چشم حیوان آماده به قربانی سرمه شود و نباید به دهان حیوان شکر انداخته شود این همه خرافات اند.
در همین حال مولوی عبید الله یک تن از امامان مساجد شهر کابل در صحبت با خبرنگار آژانس باختر گفت که پیامبر (ص) در وقت ذبح کردن حیوانات  تنها پاها و روی حیوان را می شست به خاطری این که حیوان اگر کثیف باشد پاک شود.
وی تاکید کرد که قربانی باید در جای پاک صورت گیرد و محکم بسته شود تا خون کاملاً از وجود حیوان خارج شود.
مولوی عبید الله علاوه کرد که موضوعات دیگر مثل سرمه کردن چشم، نبات ماندن در دهن حیوان، خینه کردن و سایر چیزها وجه شرعی ندارد.
فهیم ضیایی و مجیب الله مرزایی

مشاهده در منبع اصلی