اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

واکنش شورای امنیت به نشر گزارش ها در مورد تماس سران حکومت با دفتر طالبان

به گزارش افغان خبر،
شورای امنیت ملی افغانستان پس از نشر گزارش آسوشیتدپرس از بهر تماس‌های همه‌ روزه و اما پنهانی محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس جمهور و معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی واکنش نشان‌داده‌است.
شورای امنیت ملی افغانستان گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس را رد کرده و گفته‌است تماس بین سران حکومت وحدت ملی با دفتر طالبان در قطر بی‌اساس می‌باشد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس به تازه‌گی در گزارشی نوشته که به مدارکی دست یافته‌است که نشان می‌دهد، معصوم ستانکزی رییس امنیت ملی و محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان با رهبران گروه طالبان در تماس تلفنی هستند و آقای اتمر نیز هریک ماه یک‌بار با طالبان صحبت می‌کند.
در گزارش خبرگزاری ذکر شده گفته شده‌است که رییس امنیت ملی افغانستان نیز همه‌روزه با عباس ستانکزی، رییس دفتر سیاسیگروه طالبان در قطر رابطۀ تلفنی دارد.
در گزارش آمده که هر دو طرف گاهی در پاکستان و گاهی‌هم در قطر با هم دیدار می‌کنند و افزوده‌است که طالبان برای پذیرش قانون اساسی افغانستان و انتخابات آینده تمایل نشان‌داده‌اند.
اما پس از نشر این گزارش، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌یی گفته‎است که صلح یکی از هدف‌های عمده دولت و خواست مشروع مردم افغانستان است و حکومت از هر فرصت ممکن برای تحقق این آرمان استقبال می‌کند.
در خبرنامۀ شورای امنیت ملی آمده‌است، شورای عالی صلح به‌خاطر پیوستن مخالفین مسلح حکومت با دولت کار می‌کند و اگر تماسی هم صورت گیرد از این آدرس صورت می‌گیرد.
شورای امنیت گفته‌است که این شورا از تلاش‌های شورای عالی صلح جهت بوجود آمدن صلح در کشور حمایت می‌کند.
دفتر شورای امنیت گفته‌است که گزارش نشر شدۀ خبرگزاری آشوسیتدپرس در مورد  خاص تماس های مکرر مشاور امنیت ملی افغانستان بی‌اساس بوده و این شورا آن‌را رد می‌کند.

مشاهده در منبع اصلی