اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

ادعاهای ضد و نقیض تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی در لوگر

باشندگان ساحۀ دشت بهاری از مربوطات پل‌علم مرکز ولایت لوگر ادعا کرده اند که در نتیجۀ حمله‌ای هوایی بر یک منزل مسکونی، ۱۳ فرد ملکی کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده اند.
اما سلیم‌خان صالح، سخنگوی والی لوگر، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، این حمله پس از آن انجام شد که ولسوال نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی خوشی این ولایت با افرادش در آنجا پناه گرفته بودند.
او گفت که در این حمله، محمدالله ولسوال نام‌نهاد طالبان با معاونش کشته شده و بر اساس معلومات اولیه ۱۰ فرد ملکی نیز زخمی شده اند که برای مداوا به کابل منتقل گردیده اند.
آقای صالح، کشته‌شدن افراد ملکی در آن رویداد را رد نکرد؛ اما گفت که در این مورد پس از انجام تحقیقات معلومات با رسانه‌ها شریک خواهد شد.
اما هواس خان کوچی، یک بزرگ قومی از منطقۀ بهاری به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، در نتیجۀ آن حمله، چهار زن و ۹ کودک کشته و همچنان به شمول زنان و کودکان ۱۲ تن دیگر زخمی شده اند که برای تداوی به کابل منتقل گردیده اند.
او گفت که حمله حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح امروز پس از آن انجام شد که طالبان به یک هلیکوپتر گلوله‌باری کردند.
به گفتۀ وی، دو جسد هنوز هم در زیر آوار باقی مانده و متباقی توسط سکواتر بیرون کشیده شده اند.
به گفتۀ برخی منابع، این خانواده باشندۀ اصلی خوست بودند؛ اما از مدتی به این طرف در دشت بهاری به سر می‌بردند که بیشتر مردان خانواده در کشورهای عربی برای کار رفته اند.
طالبان با نشر خبرنامه‌ای مدعی شده اند که نیروهای امریکایی بر منازل مسکونی در دشت بهاری حملاتی را انجام داده اند که به شمول کودکان و زنان، ۱۳ تن کشته شده و هفت تن دیگر زخم برداشته اند.
این گروه همچنان ادعا کرده است، پس از آنکه یک هلیکوپتر نیروهای مشترک را در آن ساحه سقوط داده اند؛ صبح امروز حملات هوایی انجام شده است.
اما سخنگوی والی لوگر، ادعای سقوط هلیکوپتر توسط طالبان را رد کرد و گفت که هلیکوپتر دیشب کوماندوها را در دشت بهاری، پایین کرده و دوباره پرواز کرده است.

مشاهده در منبع اصلی