اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 9 جوزا , 1399

فشارها بر پاکستان ازدیاد میابد

به گزارش افغان خبر،
کابل باختر/ 30/ اسد:
در حالیکه پاکستان همواره از رابطه اش با طالبان چشم پوشی کرده ، شواهد تازه وجود دارد که نشان میدهداین گروه ابزاری در دست پاکستان است و پاکستان از طالبان در جنگ نیابتی خود در کشور های دیگر منجمله افغانستان و هند استفاده می کند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: به تازه گی یک مقام ارشد اردوی آمریکا گفته است که پاکستان نباید خاک اش را به هدف حملات تروریستی علیه کشورهای همسایه به کار ببرد، جنرال جوزف ووتل قوماندان عمومی نیروهای مرکزی آمریکا که به تازه گی از اسلام آباد دیدار کرد در ملاقات خود با جنرال قمر بجوا رئیس ستاد ارتش پاکستان که فرد قدرتمند در تصمیم گیری های سیاسی، نظامی و استخباراتی آن کشوراست دیدار کرد .  او به این جنرال چهار ستاره ارتش پاکستان گفته که نباید خاک پاکستان عامل بی ثباتی کشورهای همسایه و منبع برای تمویل شبکه های تروریستی باشد  و نباید از پاکستان علیه کشور های دیگر برنامه های تروریستی طراحی شود.
جنرال ووتل هشدار داده است اگر پاکستان در تعقیت رهبران طالبان به شمول رهبران شبکه حقانی کوتاه آید، آمریکا چگونگی همکاری پاکستان یا گروه های تروریستی را بررسی خواهد کرد.
قبل از جنرال جوزف ووتل، مک ماستر مشاور امنیت ملی آمریکا، جمیز ماتیس وزیر دفاع، جنرال نیکلسون قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، جان مکین و لیکن گراهام سناتوران برجسته جمهوری خواهان، ریئس کمیته امنیت داخلی مجلس سنای آمریکا، رئیس کمیته تسلیحات مجلس نمایندگان آمریکا هم از روابط تنگا تنگ پاکستان با طالبان و گروه های هراس افگن دیگر سخن گفته اند و حتا هشدار داده اند که پاکستان یا با آمریکا باشد یا با تروریستان.
در کنار این گفته ها به تازه گی ادارۀ امنیت ملی افغانستان یک عضو سازمان استخبارات نظامی پاکستان (آی، اس، آی) را در کابل بازداشت کرده و این شخص که الله نور نام دارد میگوید که در اداره های 314 و 21 آی، اس، آی کار کرده است، این دو اداره مصروف فعالیت های جاسوسی و هراس افگنانه در افغانستان، هند و ایران بوده، ضمنا مسوولیت حمایت از رهبران طالبان و مصئونیت آنها را به عهده دارند و در بخش های صحی، خدمات پولی، امکانات لوژستیکی، تامین امنیت خانواده های آنان و برابر نمودن امکانات آموزشی برای اطفال، رهبران طالبان کار میکنند و رهبران طالبان و خانواده های آنان در صورتیکه ضرورت به تداوی پیدا کنند در شفاخانه الخیر و سنگین و هم در شفاخانه های اول ارتش پاکستان در بخش  وی آی پی  تحت مداوا قرار می گیرند.
به گفته الله نور، محافظان رهبران پاکستان افراد وابسته به آی، اس، آی اند و در تمامی جلسات رهبری طالبان، جنرال های پنجابی این سازمان حضور دارند و برنامه میدهند.
این همه گفته ها نمایانگر دخیل بودن عمیق پاکستان در قضایای منطقه یی و همکاری این کشور با سازمان های تروریستی است.
آگاهان سیاسی و مردم افغانستان تاکید بر این دارند که در چنین معاملات تنها ملامت کردن کافی نیست، اکنون پاکستان شریرترین کشور جهان است ماجراجویی های زیادی را دنبال میکند و سیاست های چند پهلو را تعقیب می نماید.
پس بهتر است که با این کشور به گونه برخورد شود که لازم حال آن کشور است  .
در گام نخست این دولت افغانستان است که باید در پی یک اجماع بین المللی برآید و در آن پاکستان را منزوی ساخته ، تنبه کند.
حرف دومی توجه امریکا است که بلند ترین هزینه جنگ علیه هراس افگنی را میپردازد باید در استراتیژی خود در قبال افغانستان، به فکر مجازات شدید پاکستان به عنوان عامل اصلی ناهنجاری های کنونی در افغانستان و عامل کشتار عساکر امریکایی و افغان باشد.
تنبه پاکستان به اقدامات عملی نیاز دارد نه انتقادو ملامت کردن .# تحلیل سیاسی

مشاهده در منبع اصلی