اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 جوزا , 1399

ملل متحد حادثه مرزا اولنگ را یک جنایت جنگی خواند

به گزارش افغان خبر،
کابل 30 اسد / باختر
دفتر هیئت معاونیت  سازمان ملل متحد(یونیما)  درکابل ،حادثه اخیر در دره میرزا اولنگ  را که باکشتار غیر نظامیان و افراد ملکی  همراه بود، یک جنایت جنگی به  دست گروه طالبان و داعش درافغانستان خواند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : درگزارش دفترسازمان ملل متحد یا یونیما  که دراین حادثه 36 نفر کشته شده اند  در میان کشته شدگان هفت تن از نیروهای خیزش مردمی، یک پولیس محلی و یک سرباز اردوی ملی موجود بوده اند؛ وی گفت که سایر کشته شدگان همه غیرنظامیان  اند. در میان کشته شدگان، یک زن و چهار کودک نیز شامل هستند .
یونیما گفته است که کشتار غیرنظامیان در میرزااولنگ که از سوی چندین منبع معتبر تائید شده  که یک جنایت جنگی  است و قابل توجیه نمی‌باشد.
این درحالیست که حادثه مرگ بار میرزا اولنگ حدود دوهفته پیش به وقوع پیوست که گروه طالبان مشترکأ با گروه داعش یکی پی دیگر مسوولیت این رویداد را به عهده گرفتند که گزارش های اولی حاکی ازآن بود که  طالبان پس از تصرف این منطقه دست به جنایات ضد بشری زدند و ۵۲ نفر  به شمول زنان و کودکان را در این منطقه به شکل بی‌ رحمانه‌ای کشته اند که برخی از کشته شدگان سرشان از تن جدا شده بود  و و تعداد دیگر را به اسارت گرفته بودند.
کمیسیون حقوق بشر افغانستان کشتار غیرنظامیان در منطقه میرزا اولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل را جنایت علیه بشریت خواند و تاکید کرده  بود که این فاجعه باید به عنوان یک قضیه جنایت جنگی بررسی شود.
از سوی هم لوی څارنوال کشور با بیان اینکه تحقیقات گسترده پیرامون قتل عام میرزا اولنگ آغاز شده است، گفته است جنگ افغانستان یک جنگ تحمیلی است که جنایت اخیر نقض حقوق بشر محسوب می‌شود.
فرید حمیدی لوی څارنوال  با اشاره به حادثه میرزا اولنگ گفته است  گزارش‌ها و معلومات اولیه نشان می‌دهد عناصری از جنایت علیه بشریت در این رویداد وجود دارد. رویدادی که یکی از جرایم جدی بین المللی است و می‌تواند در محکمه بین المللی و محاکم عدلی و قضایی افغانستان ، بررسی شود.
باآنکه یونیما اولین یافته های گزارش اش را از کشتار غیرنظامیان در درۀ میرزااولنگ ولایت سرپل نشر کرد  از گروه های مسلح مخالف دولت خواست که هدف گیری عمدی غیرنظامیان را متوقف کنند و نیز از تحقیقات وبررسی درباره حادثه میرزا اولنگ  حمایت  میکند تاکید داردکه دفتر هیئت معاونیت  سازمان ملل متحد با خساره مندان آن کمک خواهد کرد . #   جاوید روشان

مشاهده در منبع اصلی