اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

نی از معافیت جریمه‌های مالیاتی رسانه‌ها از سوی حکومت استقبال کرد

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: دفتر نی یا حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های افغانستان در اعلامیه‌یی از معافیت جریمه‌های مالیاتی رسانه‌ها از سوی حکومت استقبال کرده است.
در اعلامیه‌ی روز گذشته‌ی نی آمده است که رییس‌جمهور غنی در نشست امروز بیش از ۱۰۸ میلیون افغانی جریمه‌های مالیاتی رسانه‌های افغانستان را معاف کرد.
بر بنیاد بند دوم ماده‌ی ۵۳ قانون رسانه‌های همگانی افغانستان؛ رسانه‌های چاپی از پرداخت مالیه معاف‌اند، اما قانون مالیات بر عوایدی که تازه تعدیل و توشیح شده است، همه‌ی رسانه‌های کشور را مکلف به پرداخت مالیه نموده است.
نی می‌گوید آقای غنی به مدیران رسانه‌ها و نهاد‌های حامی‌آزادی بیان وعده سپرد که تلاش می‌کند تناقضی که میان قانون رسانه‌های همگانی و قانون مالیات بر عواید؛ به‌وجود آمده است، قانون رسانه‌ها را ترجیح بدهد و اگر راه قانونی برای این بن‌بست سراغ نشود، تلاش می‌کند قانون مالیات بر عواید را تعدیل نموده و به این مشکل خاتمه بخشد.
این نهاد می‌گوید که فدراسیون نهاد‌های ژورنالستان و رسانه‌یی افغانستان از چندی به این سو خواهان عفو جریمه‌های مالیاتی رسانه‌های افغانستان شده بود.
مدیران رسانه‌های گفته بودن که نهادها رسانه‌یی آن‌ها از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند و به گفته‌ی آن‌ها، اگر مالیات سنگین و جریمه‌های مالیاتی معاف نشوند و از آنان حمایت صورت نگیرد، آنان قادر به ادامه‌ی فعالیت نخواهد بود.
در دو سال اخیر ده‌ها رسانه بنا به مشکلات مالی مسدود شده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی