اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 جوزا , 1399

چرا یک بام و دو هوا؟ کمی انصاف داشته باشیم

به گزارش افغان خبر،

در منازعه و جنگ سوریه، مزدورانی از اکثریت کشورهای جهان، حتی کشورهای پیشرفته اروپایی حضور دارند، از افغانستان نیز تعدادی از شیعه‌ها در جبهه بشار اسد و تعداد بیشتر از آن از سنی‌ها به‌ویژه پشتون‌ها در جبهه داعش و مخالفین بشار اسد، مشغول جنگ هستند.

اما تعجب در این است که همه از خودی و بیگانه، تنها روی حضور مزدوران شیعه افغانستانی در جنگ سوریه زوم کرده و حتی سخنگوی حکومت، سعی دارد تا حضور آن‌ها را بهانه برای کشتار شیعیان در افغانستان معرفی و بی‌کفایتی و کوتاهی حکومت را در تأمین امنیت شهروندان، توجیه نماید.

اما در طرف دیگر قضیه، هیچکسی از حضور مزدوران سنی افغانستان به‌ویژه پشتون‌ها در منازعه سوریه و در جبهه مخالفان بشار اسد که از نظر تعداد نیز بیشتر از شیعه‌های حاضر در جبهه بشار اسد هستند، انتقاد نمی‌کند.

گذشته از بحث سوریه، بیش از بیست سال است که تعدادی از برادران پشتون ما تحت عنوان طالبان، گروه حقانی، حزب اسلامی، داعش و…، صدها هزار هم‌وطن ما را قتل‌عام کرده، سربریده، آواره کرده، زیرساخت‌های کشور را تخریب نموده‌اند و حتی تروریست‌های بین‌المللی را از عرب و پاکستانی گرفته تا چچنی و ازبکستانی، مهمان کرده و آن‌ها را جا و پناه داده‌اند تا هموطنان شان را سلاخی کنند، اما هیچکسی به خاطر این تعداد مزدور، همه پشتون‌ها را مستحق مرگ ندانسته‌اند.

نوت: خوب است تا انصاف را در نوشته‌های مان رعایت کرده، از قضاوت یکجانبه بپرهیزیم و به کشتار هم‌وطنان خود توسط تروریست‌ها مشروعیت ندهیم و همچنین توجیه‌گر بی‌کفایتی و کوتاهی حکومت در انجام وظایف و تأمین امنیت شهروندان نباشیم.

محمد نسيم جعفری

مشاهده در منبع اصلی