اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 16 جوزا , 1399

عملکرد طالبان؛ عامل افزایش مشکلات امریکایی‌ها

به گزارش افغان خبر، آریانانیوز: براساس گزارشات رسیده، طالبان در پی خریداری تجهیزات حمله به طیارات جنگی هستند و اگر آن را به دست آورند، مشکلات امریکایی‌ها در افغانستان چندین برابر بیشتر خواهد شد.
به نقل از اسپوتنیک، وحید مژده کارشناس امور سیاسی افغانستان گفت: امریکا با متهم کردن روسیه به کمک نظامی به طالبان می‌خواهد شکست خود در کشور را در حاشیه قرار دهد.
این کارشناس که قبلا در وزارت امور خارجه افغانستان نیز فعالیت کرده، در این زمینه افزود: در این باره با طالبان صحبت کردم، نه تنها روسیه، بلکه هیچ کشور دیگری نیز به طالبان کمک نکرده است.
وی ادامه داد: یکی از رهبران طالبان عنوان کرد که ما یک سلاح کلاشنیکوف را در افغانستان با نرخ ارزان‌تر از روسها می‌توانیم خریداری کنیم و این سلاح را از اردوی ملی هم می‌توان خرید.
این کارشناس تصریح کرد: طالبان با استفاده از برخی از مقامات فاسد افغانستان و رشوه دادن به آنان از نیروهای افغان سلاح و جنگ افزار خریداری می‌کنند.
مژده در ادامه با بیان اینکه روسیه قبلا به عساکر اردوی ملی سلاح و جنگ افزار می‌داد، تصریح کرد: اگر طالبان از مُـلکی سلاح بگیرند، آن سلاح کلاشنیکوف نخواهد بود، آنان در پی خریداری تجهیزات حمله به طیارات جنگی هستند و اگر آن را به دست آورند، مشکلات امریکایی‌ها در افغانستان چندین برابر بیشتر خواهد شد.
این کارشناس افزود: امریکا می‌خواهد با این نکته که برخی از گروههای طالبان با روسیه در ارتباط هستند بین آنها تفرقه انداخته و به منافع خود دست یابد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر این اتهامات در واقع تبلیغاتی علیه طالبان است زیرا امریکا کرملین را متهم به فروش سلاح به طالبان می‌کند، به همین دلیل ارگ سفید می‌خواهد با اتهام به دیگر کشورها، به خصوص روسیه و پاکستان شکست خود را در افغانستان بپوشانند.

مشاهده در منبع اصلی