اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 12 جوزا , 1399

وزارت داخله : تامین امنیت مساجد و اماکن مقدسه برای مایک مساله جدی است

به گزارش افغان خبر،
کابل باختر/ 6/ سنبله
درحالیکه طی روزها و ماههای اخیر ، تروریستان با تغییر شیوه حملات ، بیشتر براماکن مقدسه ، مساجد و اجتماعات مذهبی مردم تمرکز دارند وزارت داخله میگوید که تامین امنیت این مکان ها برای آنها مهم وجدی است.
به گزارش آژانس باختر ، روزجمعه گذشته مسجد امام زمان درناحیه یازدهم شهر کابل گواه یک حمله تهاجمی و انتحاری یک دسته از تروریستان بود.
ارقام نائید ناشده ، نشان میدهد که دراین رویداد حدود یکصدو چهل نماز گزار جان باخته و شمار زخمی شدگان هم بلند تر از رقم است .
آنچه در مسجد امام زمان اتفاق افتاد تکرار حوادث تلخ است که قبلاً درآن شماری از نمازگزاران و هموطنان ما جان شان را ازدست دادند.
حمله برنمازگزاران مسجد جوادیه درشهر هرات، حمله برنمازگزاران درمسجد زهرا درکابل ، حمله برمسجد باقرالعلوم ، حمله بر مراسم تشیع جنازه فرزند معاون مجلس سنا … نمونه یی های از فعالیت های هراس افگنانه است که طی ماه ها و روز های اخیر، ما شاهد آن بوده ایم.
ادامه چنین یک وضعیت ، مردم ما را نگران ساخته است و میتواند بر فعالیت های اجتماعی و انجام مناسک دینی مردم اثر گذار باشد مگر آنکه در برابر این گونه اعمال شیطانی وضد اسلامی برنامه ریزی شود.
به تازه گی وزارت حج و اوقاف طرحی رابرای تامین امنیت مساجد ، اماکن مقدسه و نماز گزاران به شورای امنیت ملی سپرده است .
داعی الحق عابد معین وزارت حج و اوقاف میگوید که تمامی مسجدها درکشور زیر تهدید گروه های تروریستی اند و نهادهای امنیتی باید تامین امنیت مکان های مقدس را درکشور دراولویت های کاری شان قرار دهند.
به گفته عابد وزارت حج و اوقاف طرح را بخاطر تامین امنیت مسجد ها و اماکن مقدسه به شورای امنیت ملی ارائه داشته است.
اما او واضح نساخت که این طرح در برگیرنده چه است و چه مواردی درآن شامل میباشد.
مسوولان در شورای امنیت ملی نیز دراین مورد چیزی نگفته اند احتمالاً این طرح بعداز بررسی و گفتگواز آن شورا علنی خواهد شد.
نجیب الله دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله میگوید، تهدید های جاری دربرابر مساجد و اماکن مقدسه برای ما قابل درک است به تمامی قوماندانی های امنیه درکشور هدایت داده شده تا دراین خصوص تدابیر تشدیدی را اتخاذ کنند.
درهمین حال یک منبع امنیتی که نمیخواهد از او نام گرفته شود به خبرنگار آژانس باختر گفت ، که در خصوص ایجاد یک برنامه جامع امنیتی برای اماکن مقدسه و مساجد ، مشوره های را با روحانیون وزارت حج و اوقاف آغاز شده است . این برنامه باید به زودی روی دست گرفته شود زیرا ما در آستانه برگزاری عید قربان و به تعقیب آن آغاز مراسم عاشوراهستیم .
حرف از آغاز یک طرح امنیتی برای تامین امنیت اماکن مقدسه و مساجد درحالی به میان می آید که شهروندان کشور درپی حوادث اسفبار تروریستی مسوولان امنیتی و استخباراتی را به کم کاری متهم میکند.ختم/ عبدالخالق –فریبا

مشاهده در منبع اصلی