اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 16 جوزا , 1399

جنرال رازق: شماری از مقام‌های پیشین طالبان به قندهار آمده و صلح کرده‌اند

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس قندهار گفته است میان طالبانی که از پاکستان به ولایت قندهار و ولایت‌های جنوبی افغانستان برگشته‌اند، اشخاص مهم زمان حاکمیت این گروه نیز دخیل‌اند.
جنرال عبدالرازق گفته است به اثر تلاش سران اقوام ولایات جنوبی شماری از مقام‌های مهم پیشین طالبان به ولایات جنوبی افغانستان برگشته‌اند و با خانواده‌های‌شان «زندگی صلح‌آمیز» دارند.
جنرال عبدالرازق، روز شنبه در یک نشست خبری گفته که در میان مقام‌های پیشین طالب، ١٥ تن‌شان در زمان حاکمیت طالبان به‌حیث والی و مأمورین عالی‌رتبه‌ی وزارت‌های خارجه و دفاع کار کرده‌اند.
فرمانده پولیس قندهار افزوده که در روند بازگشت مقام‌های پیشین طالبان به افغانستان، شورای عالی صلح هیچ‌گونه نقشی نداشته، بلکه این کار نتیجه‌ی کوشش‌های سران اقوام بوده است.
آقای رازق از ذکر نام همه‌ی مقام‌های پیشین طالبان که از پاکستان به افغانستان برگشته‌اند، خودداری کرد، اما گفت که در میان آنان یکی لطف‌الله آغا، معاون وزارت دفاع زمان طالبان، نیز شامل است.
لطف‌الله آغا که خسور ملامنان آخوند، برادر ملا محمدعمر رهبر پیشین طالبان می‌باشد، زمانی هم قونسل طالبان در ایالت پنجاب پاکستان بود.
به گفته‌ی جنرال رازق، این اعضای پیشین گروه طالبان نمی‌خواهند بار دیگر دست به سلاح ببرند، اما ترس دارند که مبادا «بار دیگر از طرف پاکستان با فریبکاری، بالای امریکا فروخته شوند.»
به گزارش صدای امریکا، جنرال رازق از ارائه‌ی جزئیات بیشتر در مورد بازگشت مقام‌های پیشین طالبان خودداری کرد، اما تأکید کرد که تلاش برای برگشت سایر مقام‌های پیشین گروه طالبان افغان ادامه دارد.
آقای رازق هم‌چنین گفته که برای کاهش نفوذ پاکستان بر افراد وابسته به گروه طالبان و جلوگیری از گسترش جنگ در افغانستان، برگشت مقام‎های پیشین طالبان به کشورشان «گزینه‌ی بهتری است.»
دو ماه پیش در ولایت قندهار که گروه طالبان از همین ولایت برخاست، جلسه‌یی تحت نام «فریاد صلح» دایر گردید که در آن سران مردمی ١٣ ولایات جنوب، جنوب‌غربی و جنوب‌شرقی افغانستان اشتراک کرده بودند.

مشاهده در منبع اصلی