اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 جوزا , 1399

نیکلسن: تا دو سال آینده طالبان از مناطق زیر کنترل‌شان اخراج می‌شوند

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: به‌دنبال اعلام راهبرد جدید امریکا در افغانستان، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفته تا دو سال دیگر گروه طالبان تمام مناطقی که اکنون زیر کنترل آن‌ها است را از دست خواهند داد.
جنرال جان نیکلسن به بی‌بی‌سی گفته است که در راهبرد جدید امریکا جدول زمانی تعیین نشده و نیروهای بین‌المللی تا زمان ریشه‌کن کردن «تروریست‌ها» در افغانستان می‌مانند.
این فرمانده امریکایی افزوده که با افزایش میزان حمایت بین‌المللی از نیروهای مسلح افغانستان، گروه طالبان چاره‌یی جز حاضر شدن در پای میز مذاکره ندارد. او تصریح کرده که روند صلح باید تحت رهبری دولت افغانستان باشد و «ارزش‌های حقوق بشری» و قانون اساسی حفظ شود.
او گفته که گروه دولت اسلامی موسوم به «داعش» در شرق افغانستان در نتیجه‌ی فشار نیروهای ضدتروریسم امریکایی «نابود» شده و آن‌ها سعی دارند که با توسل به فعالیت‌های «تروریستی» از جمله هدف قرار دادن غیرنظامیان در مساجد حضور خود را به نمایش بگذارند.
بخش دیگری از راهبرد اعلام‌شده از سوی آقای ترمپ درباره‌ی پاکستان بود.
فرمانده کل ناتو در افغانستان درباره‌ی وجود پناهگاه امن گروه طالبان و شبکه‌ی حقانی در پاکستان گفته امریکا و پاکستان در این مورد مذاکراتی سری را آغاز کرده‌اند و ایالات متحده خواهان همکاری پاکستان در مبارزه با تروریسم است.
او افزوده که هرچند دولت دونالد ترمپ به «قربانی‌های» پاکستان در «مبارزه با تروریسم» ارج گذاشته و در پی روابط خوب با آن کشور است، اما این روابط خوب به معنای آن نیست که «پناهگاه‌های امن تروریست‌ها» در آن کشور فعال باشد و از پاکستان بر نیروهای امریکایی و نیروهای دولتی افغانستان حمله شود.

مشاهده در منبع اصلی